השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי

צפו: איך הופכים תמונת סטילס למיצג מהלך קסם ברשת?

שחר סרברניק, צילום / מתוך: אינסטגרם

"תמונה אחת שווה אלף מילים" זו אם כל הקלישאות הנוגעות לצילום, אבל לא תמיד קלישאות הן סיסמאות שגויות. בכל יום עולות לפייסבוק למעלה מ-250 מיליון תמונות - הרבה יותר מכל סוג תוכן אחר, ומתחילת דרכה של רשת האינטרנט, תמונות היו אחד מהתכנים הנפוצים והפופולריים ביותר ברשת.

אולם, מה שהפך את זה לתופעה של ממש הם הסמארטפונים - הם אלו שהצליחו לשנות את כללי המשחק ופרצו כל מכשלה שעמדה בדרך. במהירה, תמונת הסטילס הפכה ל'מלכת התוכן' החדשה של האינטרנט.

אצלי כל זה קרה כבר די מזמן; התרגלתי לתעד כל דבר באייפון שלי, לגבות ולשמור, אבל רק ביום שבו הפציעה אינסטגרם בחיי הפכתי גם לצלמת מוכשרת שזוכה לתשואות. על אינסטגרם אין צורך להכביר במילים, ולראיה 1 מיליארד הדולר שפייסבוק הוציאה מכיסה בשבוע שעבר בשביל לרכוש אותה. רשת התמונות החברתית, שמתקיימת באייפון ובאחרונה גם במכשירי האנדרואיד, מבוססת רק על שיתוף של תמונות שעוברות במכבסת הפילטרים השונים.

פשוט, אבל כל כך גאוני. 40 מיליון איש משתמשים באינסטגרם בכל העולם, כולם צלמים אבל לא ממש. באינסטגרם פגשתי את שחר, צלם וידיד משכבר הימים; איש רציני שפתח בלוג שלם על צילום באייפון. החלטתי לפנות לשחר ולצלם אחר שעשה עליי הרבה רושם ברשת - רון שושני, ולברר איתם איך שינתה הרשת את הגישה שלהם לצילום ולמה עממיות ואמנות אינן מילים הזרות זו לזו. שאלתי אותם איך הם עושים שימוש ברשת האינטרנט וזה מה שהם ענו, במילים שלהם:

חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.

שחר סרברניק

למה באינטרנט?
"מאז ומעולם צילמתי ונמשכתי לפורמטים הפשוטים בצילום, בעיקר בתקופת הלימודים במכללת הדסה. במשך שנים רבות צילמתי במצלמות פולרואיד וכשהתגלגל לידי בפעם הראשונה מכשיר האייפון, מיד חיפשתי בתוכו אפליקציות שיוכלו לדמות פלואוריד או לומו. דווקא פליקר הצליח לשלב אצלי את האהבה לצילום והתחושה היתה שאני לא לבד. פגשתי שם אנשים מרתקים, צלמים מוכשרים ואפילו חברים לחיים. היה ברור שגם באייפון אחפש רשתות חברתיות של צלמים.

Shahar 2

איפה באינטרנט?
"מלבד האינסטגרם, כיום אני חבר בעוד 7 רשתות חברתיות דומות, אבל האינסטגרם עשתה משהו ששום רשת חברתית אחרת לא עשתה לפניה - היא אפשרה יותר חופש ביטוי ופעולה והרבה חשיפה ברמה עולמית. כל התחביב המקצועי הזה התגלגל מהר: בשנים האחרונות זכיתי בתחרויות, השתתפתי בתערוכות בארץ ובעולם הקשורות כולן לצילום באייפון ואני גם מנהל בלוג קטן ובו אני סוקר אפליקציות צילום לאייפון".

"את העבודות שלי ניתן לראות בפייסבוק, באינסטגרם (dawnser@), בטמבלר (לינק) ובפליקר (לינק)".

Shahar

מי עושה לי את זה?
הרבה אמנים השפיעו עליי. הראשונה היא זוגתי שתחיה שבעיני היא כותבת וצלמת מוכשרת ורגישה מאוד, נעמה אביאור. השניה היא אחת הצלמות הטובות והמעניינות שיש - סינדי שרמן, היא מהווה את ההשראה היומיומית שלי לפורטרטים עצמיים, ללבישת דמויות ולמשחק לפני העדשה. השלישי, אליו נחשפתי בלימודים, הוא צלם רגיש מאוד ומדוייק בעל יכולת להעביר מסר חד וחזק ובהחלט מקור השראה מרתק - דיוויד לבנטל . הרביעי הוא דווקא מוזיקאי שמסמל עבורי את כל מה שנכון: הרגישות של המנגינות, של המילים, של הניואנסים הקטנים גורמים לי להתמכר כל בוקר מחדש לטוב האינסופי הזה - ג'ורג' האריסון.

רון שושני

למה באינטרנט?
אני מצלם הרבה שנים, ובשלב מסוים הגעתי לתחושת מיצוי של נושאים וטכניקות והפסקתי. לפני כחמש שנים נחשפתי לרשת החברתית פליקר וגיליתי קבוצה של צלמים שהסעירו את נפשי ועוררו בי את הרצון לחזור ולצלם. היה בתמונות שלהם משהו שהצילום המסורתי לא ידע לתפוס - טכניקה של תמונות עשירות בצבע, עם פירוט רב וויזואליות חזקה שקרובה למה שהעין רואה, וזאת בניגוד למה שבדרך כלל מתקבל על ידי מצלמה.

החשיפה לחבורת הצלמים המאתגרת דירבנה אותי לחזור ולצלם ולנסות להגיע להישגים הוויזואליים שלהם. ככה חזרתי לצלם.

Ron Shoohoani 1

איפה באינטרנט?
פייסבוק בעיקר אבל לא רק.

Ron Shooshani

מי עושה לי את זה?
תכירו שלושה צלמים שנחשפתי אליהם בזכות פליקר והשפיעו רבות על סגנון הצילום שלי היום: טרי רטקליף - צלם אמריקאי שמסתובב בכל העולם, ומצלם בצבעוניות רבה במיוחד טבע אבל גם ערים; פיליפ סיינט-לאודי - צלם צרפתי שמצלם באופן מאוד מדויק ומחושב נופים עוצרי נשימה בדרום צרפת; ו-דניאל צ'ונג - במקור ממאוריציוס, שחי הרבה שנים בסינגפור וכיום חיי בדובאי. מצלם בעיקר ארכיטקטורה עירונית באופן מעורר השתאות.

השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי