השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי

מפתחים אפליקציה? אתם חייבים להגן עליה משפטית

אייפון 6 / צילום: רויטרס

קמתם בוקר אחד חדורי מוטיבציה לאחר שחלמתם על אפליקציה שתשנה את העולם ותכניס מליוני שקלים לכיסכם. איך ניתן להגן על האפליקציה כך שמשלב הרעיון הגולמי בו הא נמצאת עכשיו ועד לשלב בו תהיה מוצר מוגמר ועוד אשר יועלה ל-App Store או לכל מקום אחר לא תיגנב על ידי כל הגורמים אשר ותפגוש בדרך (מפתחים, יזמים, משקיעי וכדומה)?

במאמר זה אנסה להציע דרכי פעולה משפטיות אשר מטרתן לענות על שאלה זו ולספק לאותו יזם בעל הרעיון הקודח ארגז כלים שיפחית את חוסר הבהירות ואת החשש מפני גניבת הרעיון או האפליקציה בשלבי הפיתוח ולאחר מכן גם כאשר האפליקציה "באוויר".

בשלב זה ברור שכל שיש בידך הוא רעיון, ייתכן שרעיון מדהים, אך רעיון בלבד. דיני זכויות היוצרים אשר מגנים על תוכנת מחשב, אינם מגינים על רעיון, אלא יש צורך שלאותו רעיון יהה ביטוי פיזי ועל כן בשלב זה הרעיון חשוף משפטית. בהתאם, כל אדם אשר ישמע על הרעיון יוכל לפתח אותו ולכך הוגה הרעיון, לא תהיה כל דרך למנוע זאת.

בדיקת היתכנות לרישום פטנט

חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.

השלב הראשון בהגנה הוא ביצוע בדיקה האם הרעיון יוכל להיות מוגן בפטנט. בעבר לא ניתן היה להגן על תוכנה כפטנט. בשנת 2008 התרחש שינוי בארה"ב אשר הדיו הגיעו גם לישראל. לפני כשנתיים פרסם רשם הפטנטים מסמך המהווה פרשנות לסעיף 3 בחוק הפטנטים, במסגרתו הביע את עמדתו כי מעתה ואילך ניתן היהי לרשום פטנט על תוכנה, כל עוד בביצועה יתרחשו ביטוי של תכונות פיזיות. בקצרה, הכוונה היא שבמידה שיש תוכנה אשר משפיעה "בעולם האמיתי", ניתן יהיה להגן עליה בפטנט.

ואכן, לפני כחודש נרשמה תוכנה כפטנט מכיוון שהיא משפיעה על אופן קליטת גלי קול ושידום באמצעות רמקולים.

לכן, מומלץ קודם כל להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הפטנטים או עורך פטנטים על מנת לברר האם האפליקציה שבדרך יכולה להירשם כפטנט. לצורך כך יהיה עליכם להשקיע כסף בחיפוש, אך במידה וניתן יהיה להגן על הרעיון בפטנט, זו תהיה ההשקעה המשתלמת ביותר.

במידה שלא ניתן לרשום את התוכנה כפטנט יש צורך לפנות לאפיקים אחרים ומקבילים אשר ניתן להעזר בהם על מנת להגן על הרעיון. בנקודה זו חשוב להדגיש כי גם אם תוגש בקשה לרישום פטנט, עדין, מומלץ לנקוט ביתר ההגנות האפשריות, שכן, אנו לא יכולים להיות יותר מידי מוגנים או יותר מידי זהירים בתחום זה.

דיני זכויות יוצרים

כפי שציינו לפני כן, דיני זכויות היוצרים הם הדינים המתאימים להגנה על האפליקציה.כך, הקוד שייכתב נחשב כל יצירה ספרותית, העיצוב של האפליקציה יוגן כיצירה אומנותית, רינגטונים וקולות יוגנו כיצירה מוסיקלית ובמידה והאפליקציה משלבת קבצי וידאו הם יוגנו כיצירה אומנותית.

כפי שעוד ציינו דיני זכויות היוצרים אינם מגנים על רעיון, אלא, על אופן הביטוי הספציפי שלו. כלומר על מנת להגן על רעיון יש צורך "לקבע" אותו וליצור לו ביטוי ספציפי ממשי.

לפיכך, יש צורך להעלות את הרעיון על הכתב ולהפקידו אצל עורך דין מלווה, או אצל כל גורם אחר אשר עוסק בשמירה דומה (יש מספר מרכזים שונים) על מנת שבמידת הצורך יהיה בידך מסמך בעל תוקף אשר יוכל לשמש כראייה במקרה של סכסוך.

במסמך זה יש צורך לפרט עד כמה שניתן את הרעיון, את הדרך בה תפעל האפליקציה, מטרת האפליקציה, ואם ניתן, תזרים זרימה, שרטוטים, סקיצות של מסכים או כל חומר רלוונטי אחר אשר ניתן באמצעותו להמחיש ולהסביר את הרעיון.

רישום סימן מסחר

רישום שם האפליקציה וכן חלק מתהליכים או מסכים כסימן מסחר יכול להוות אמצעי הגנה יעיל ביותר על מנת למנוע גניבה כמוגם להקשות ביותר על מתחרים פוטנציאליים וקיימים אשר יחפצו להידמות עד כמה שניתן לשם או ללוגו של האפליקציה שלכם, ובדרך זו לנסות ולגרום למשתמשים לעשות שימוש באפליקציה שלהם במחשבה שהם משתמשים באפליקציה שלכם.

משכך, יש לנסות ולבחור שמות ולעצב לוגו לאפליקציה בשלב ראשוני על מנת שעד שיסתיים הליך הפיתוח רשם סימני המסחר יסיים את הרישום של סימני המסחר המבוקשים.

מכיוון שלא כל שם ניתן לרשום כסימן מסחר, כך לדוגמא, לא ניתן לרשום שם אשר מתאר את פעולת האפליקצה, או שם גנרי אשר השימוש בו ברחבי העולם נרחב ומכיוון שרישום סימן מסחר דורש ידע קודם וכן השקעה כספית (כ-1,600 שקל אגרת רישום) מומלץ להתייעץ קודם לכן עם עורך דין המתמחה ברישום סימני מסחר על מנת שיבצע חיפוש מקדים לצורך בחינת אפשרות רישום השם שבחרתם כסימן מסחר. לעיתים במסגרת החיפוש יתברר כי בשם זה כבר נעשה חיפוש ואף ייתכן שהוא הוגש לרישום וכך תחסכו לעצמכם כסף אך יותר חשוב תימנעו אפשרות לחשיפה משפטית מפני אותו גורם אשר עושה שימוש בשם זה.

הסכמים מסחריים

הסכם סודיות ואי תחרות (NDA)

לאחר שהעלנו את הרעיון על הכתב, בדרך כלל יש צורך לחשוף אוותו בפני מספר גורמים אשר נוטלים חלק בשלבי הפיתוח של האפליקציה: חברת פיתוח, יזם, שותף עתידי, משקיע, מעצב גרפי, יועץ שיווקי או עסקי או כל גורם אחר אשר ייחשף לרעיון.

טרם פנייה וחשיפת הרעיון אנו ממליצים להצטיד מראש בהסכם סודיות אשר נוסח על ידי עורך דין בעל ניסיון המכיר את התחום אשר ידאג להגן על הרעיון מפני מצב בו תחשפו את הרעיון, הקשר לא יעלה יפה ולאחר מספר חודשים תמצאו ברשת אפליקציה דומה עד זהה לאפליקציה שאתם מפתחים ובעצם כל השקעתכם ירדה לטימיון.

הסכם סודיות נכון וטוב יוכל למנוע מצב זה ובמידה שגורם כלשהו יבחר "לנכס" לעצמו את הרעיון או המידע שנחשף בפניו במהלך הזמן.

הסכם פיתוח

מרגע שנבחרה החברה/הגורם אשר אמור לפתח את האפליקציה יש צורך בעריכת חוזה מפורט אשר יגדיר את ההתחייבויות וההצהרות של כל צד, לוח הזמנים והתשלומים אשר ישולמו לגורם המפתח בגין פיתוח האפליקציה.

חשוב מאוד לדאוג כי ההסכם ייערך על ידי עורך דין המתמחה בתחום על מנת שיכול מחד להגן על בעל הרעיון ולדאוג כי יקבל תמורה לכספו, כי ייאסר על המפתח לעשות שימוש בתוצרים שפיתוח, בסקיצות, כי הוא ועובדיו לא יפרו זכויות יוצרים של צדדים שלישיים ולא יחשפו אותך לתביעה משפטית, ומאידך ידאג כי ההסכם יהיה הוגן, ויאפשר למפתח להשקיע את מירב המאמצים בפיתוח האפליקציה עבורך.

הסכם שיתוף פעולה/השקעה

לא כולם נולדו שווים, ולכן, זה לא יהה מופרח להסיק כי פיתוח הפליקציה כשלעצמה תדרוש השקעת סכום לא מבוטל של עשרות אלפי שקלים ולעיתים אף למעלה מכך, זאת, מבלי לקחת בחשבון את עלות ההגנה המשפטית, הזמן שבעל הרעיון משקיע באפליקציה, שרתים שיאחסנו את האפליקציה ואת המשתמשים הרבים שאתה מצפה שיעשו שימוש ויורידו את האפליקציה.

לשם כך ישנו צורך במשקיע או שותף אשר ייכנסו ויישאו בחלק מהנטל הכספי והאחר, הדרושים בתקופת הפיתוח. על הסכם זה להיות הוגן ולדאוג לאינטרסים של שני הצדדים, לצפות את פני ההווה, אך לא פחות חשוב את פני העתיד במידה שהפיתוח יצליח, אך לא פחות חשוב ואולי אפילו יותר, במידה שהפיתוח ייכשל. הסכם טוב יכול למנוע מפח נפש ובזבוז זמן בערכאות משפטיות בהטחת האשמות מיותרות תוך שהנכם מפרנסים, שלא לצורך, את מערכת בתי המשפט ועורכי הדין ששכרתם.

הסכם משתמש/תקנון/הסכם רישיון

בשעה טובה הסתיים הניסוי בגרסת הבטא והאפליקציה מוכנה "לעלות לאוויר". חכה רגע ואל תמהר, האם דאגת להגן עליך מפני תביעות של משתמשים? האם דאגת להכין תקנון או תנאי שימוש מתאימים לאפליקציה?

פעמים רבות בעלי אפליקציה לא דואגים להגן כראוי על עצמם מפני משתמשים או גורמים אחרים שיכולים לראות עצמם נפגעים מהאפליקציה, בין אם המדובר במשתמש שלדעתו בדיוק כשהסתמך על האפליקציה היא הפסיקה לפעול וכתוצאה מכך נגרם לו נזק, או שסגמנט מסוים באפליקציה פגע בפרטיותו או אלף ואחת סיבות נוספות (וכידוע, סיבות לא חסרות).

לכן מומלץ לדאוג להכין הסכמי שימוש או תקנונים טובים אשר יבטיחו ויגנו על בעל האפליקציה עד כמה שניתן מפני חשיפה לתביעות של משתמשים. כדאי שלא "להעתיק" הסכמים של אפליקציות אחרות, הן מכיוון שמדובר בהפרת זכויות יוצרים אשר חושפת את בעל האפליקציה לתביעה אך לא פחות חשובה היא העובדה שאם ההסכם לא נכתב עבור האפליקציה הרלוונטית, הוא לעולם לא "יכסה" אותה כראוי.

משכך ולאחר שהשקעת עשרות אלפי שקלים, אל "תחסוך" בשלב זה ודאג לקבל את ההסכמים הנכונים אשר יגנו עליך ויסייעו לך להגשים את החלום ולהכניס לכיסך את אותם מליוני שקלים (ולדאוג כי יישארו בכיסך).

* עו"ד סער גרשוני הינו שותף מייסד בגרשוני שלומוביץ, משרד עורכי דין העוסק בדיני קניין רוחני, דיני אינטרנט וליווי יזמויות בתחומים אלו.

השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי