השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי

להתראות אינטרנט חופשי, ברוכה הבאה צנזורה?

הייטק אינטרנט מחשב נייד סלולרי מקוון רשת חברתית היי טק / צלם: thinkstock

יכולים לדמיין עולם בלי אינטרנט? רבים מכם ודאי יתקשרו לזכור, אבל עד לפני קצת יותר מעשור, העולם הפתוח, החופשי והכל כך מובן מאליו הזה, לא היה כזה בכלל. הוא פשוט לא היה. אבל הזמנים השתנו, התפתחנו והתקדמנו, ועולם המידע החופשי הוא כבר חלק בלתי נפרד מהציוויליזציה.

מובן מאליו, כבר אמרנו? תחשבו שוב. בפגישת איגוד התקשורת העולמי של האו"ם (ITU), שהתקיימה בסוף השבוע האחרון בדובאי, נדונה סוגיית הפיקוח הממשלתי על האינטרנט, והתוצאות יש לומר, היו מפתיעות למדי: לא פחות מ-89 מדינות הצביעו בעד העברת הכוח והשליטה על האינטרנט לידי ממשלות. 55 מדינות בלבד תמכו בכך שהשליטה צריכה להשאר בידי הציבור עצמו וגופים ניטרליים.

עו"ד מי-טל גרייבר שורץ, סמנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי שעקבה אחר המתרחש, מסרה ל-Feeder כי הם כמובן ציפו שהבשורה שתצא מהפגישה, תהיה שורת הסכמות שיאפשרו צמיחה ושיתופי פעולה בינלאומיים. לדבריה, אחד הנושאים שהיו צריכים לרדת מסדר היום של המפגש, הוא התייחסות להגבלות התוכן ברשת. אלא שאז, כאמור, התרחש משהו שונה לגמרי.

ישראל - נגד; מצרים - בעד

המדינות המצדדות בחופש הביטוי, בהן גם ישראל, הופתעו מהאופן בו הסתיימה ההצבעה, כאשר ארה"ב סירבה כצעד של מחאה לחתום על הכללים החדשים ואליה הצטרפו בהמשך גם אוסטרליה, קנדה, קוסטה ריקה, הודו, הולנד, פולין, שוודיה ומדינות אירופאיות נוספות.

חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.

עמדתה של מצרים הייתה מעניינת במיוחד - נציגיה הודיעו במהלך הפגישה כי המדינה תומכת בחופש הביטוי ומתנגדת למדיניות של סינון תכנים. הכל יכול היה להיות טוב ויפה, אלמלא ברגע האמת, הצביעה מצרים בעד העברת השליטה לידיהן של הממשלות, ובכך הצטרפה למדינות כגון רוסיה, סין וערב הסעודית.

"מה שעולה מהפגישה בדובאי, הוא שממשלות רבות רוצות להגביר את הרגולציה והפיקוח על האינטרנט", סיכם דובר גוגל את עמדתה הלא מפתיעה של החברה מתוצאות הדיונים. "אנחנו תומכים במדינות שסירבו לחתום על מסמך הכללים, ויחד עימנו גם מיליוני קולות שתומכים ברשת פתוחה", הוא ביקש להבהיר.

"העובדה כי 89 מדינות הצביעו בעד כללים המאפשרים לממשלות להסיר תכנים מסויימים מהרשת, מעידה על מגמה בעייתית המצרה את החופש", אמרה עו"ד גרייבר שורץ. היא הודיעה כי איגוד האינטרנט ימשיך לעמול על שמירת האינטרנט בידי בעלי עניין, תוך העדפה, ככל הניתן, של הסדרה עצמית על פני חקיקה ולמען המשך הצמיחה, החדשנות והפיתוח של האינטרנט.

מילטון מולר, מומחה למדיניות אינטרנט באוניברסיטת Syrause, מעדיף להיות יותר אופטימי. הוא אמר שלמרות שהוא לא שבע רצון מהמגמה המסמנת, הוא עדיין סבור שתוצאות הוועדה לא יכולות להציב איום של ממש על חופש הביטוי באינטרנט.

השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי