השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי

אתר חדשות אלטרנטיבי שעובד כמו סוכנות ריגול

אתר החדשות האלטרנטיבי Vocativ \ מתוך: צילום מסך Vocativ

העיתונות הקלאסית מבוססת ברובה על השגת מידע דרך אנשים, כלומר דרך שיחה עם אדם והוצאת המידע הרלוונטי ממנו. כמו העיתונות, גם תחום הריגול התבסס עד לא מזמן בעיקר על אותה שיטה, אך בעקבות התפתחויות טכנולוגיות, ריגול מודרני מתבסס לא מעט על מעקב ואיסוף מידע דרך רשתות חברתיות בפרט ואינטרנט בכלל. שיטה זו יעילה בהרבה ומצליחה לחזות מגמות כאשר הן רק מתחילות.

היכולת לחזות אירועים לפני שהם מתרחשים היא המתכון המושלם לעיתונאי המוצלח, ויזם ישראלי בשם מתי כוכבי סבור שהוא עלה על הנוסחה. כוכבי הקים את Vocativ, אתר חדשות אלטרנטיבי שמפרסם סיפורי חדשות שככל הנראה לא תראו בשום אתר חדשות אחר בעולם. הסיבה היא שאת האייטמים שלו הוא משיג היישר מ"הרשת העמוקה" (Deep Web):

למי שלא מכיר את המושג, "הרשת העמוקה" היא שם קוד לכל התוכן ברשת שאינו ניתן להשגה על ידי מנועי חיפוש כמו גוגל ויאהו, כך שרוב המשתמשים באינטרנט ככל הנראה לא ייתקלו בו. על פי הערכות, התוכן ברשת העמוקה מהווה כ-80% מסך התוכן הכולל ברשת, כך שעל ידי התעלמות ממידע זה, מתרכזים רוב המשתמשים ב-20% בלבד מהתוכן הקיים לרשותם:

חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.

הטכנולוגיה של Vocativ, שנמצאת עדיין בשלב בטא, מסוגלת לאסוף ולסנן מידע מהרשת העמוקה ולמצוא סיפורים מכל רחבי העולם שלא זוכים לסיקור במקומות אחרים, למשל תרבות המסיבות בסוריה המדממת או תופעת העבדות שחיה וקיימת עדיין בהודו. כוכבי טען בראיון לפורבס כי "80% מהסיפורים שפירסמנו עד היום לא הופיעו בשום גורם תקשורתי אחר".

כוכבי הוא המייסד והמנכ"ל של חברת אבטחת המידע AGT International. בעבר הוא גם ייסד את חברת 3i-MIND וכיום הוא משמש כיו"ר החברה. כוכבי טוען כי מה שהצית בו את הרעיון ל-Vocativ הוא האביב הערבי במזרח התיכון. חוסר היכולת של התקשורת העולמית לחזות אירוע כל כך גדול גרמה לו לחשוב שחייבים לשנות את השיטה הקיימת, כיוון שככל הנראה היא כבר לא מתאימה לעולם החדש בו האינטרנט שולט.

המטרה של כוכבי היא להצליח למכור את הסיפורים האקסקלוסיביים של Vocativ לגורמים תקשורתיים אחרים. לדבריו יש כבר מספר לא קטן של ערוצי חדשות שהביעו עניין. את הטכנולוגיה עצמה, לעומת זאת, לא ימכור כוכבי. הוא טוען כי "אנחנו נמכור את החלב, אך לא את הפרה". כוכבי בנה ל-Vocativ מערכת עיתון עצמאית שיושבת במנהטן וכוללת כ-50 כתבים, עורכים, גרפיקאים, טכנאים, מפיקים ומפענחי מידע.

השאר פרטים לקבלת ניוזלטר
אני מאשר קבלת תוכן שיווקי