הדרך הכי פשוטה לקבל דמי אבטלה: המדריך היומי לעולם במשבר

כך תקבלו דמי אבטלה ב-3 צעדים, ומה אומרות כותרות העולם • מדריך יומי של "גלובס" יגלה לכם את כל מה שכדאי לדעת וצריך להכיר, בדגש על כלכלה, מדע וסיקור עולמי

חיטוי נגד נגיף הקורונה במודיעין / צילום: Ariel Schalit, AP
חיטוי נגד נגיף הקורונה במודיעין / צילום: Ariel Schalit, AP

הטיפ הכלכלי:

כך תקבלו דמי אבטלה ב-3 צעדים

מספר מבקשי העבודה חצה מתחילת החודש את רף החצי מיליון, והסוף לא נראה באופק. לאור העומסים בפניות ללשכת התעסוקה והנחיות משרד הבריאות, בשירות התעסוקה מאפשרים לבצע את כל התהליך מרחוק. מנכ"ל השירות רמי גראור אומר כי "כל מי שיירשם בשירות התעסוקה עד ל-26 בחודש יוכר כאילו נרשם ב-15.3. גם אם לא הצלחתם או לא הספקתם היום, זכויותיכם נשמרות". איך עובד התהליך?

1. בדיקת זכאות לדמי אבטלה לפי קריטריונים של גיל ומשך עבודה

זכאי מי שהוא תושב או תושב ארעי וגילו בין 20 ל-67. אך לדברי עו"ד נעמה שבתאי בכר, יש מצבים שגם צעירים מתחת לגיל 20 זכאים לדמי אבטלה. בימי שגרה, תנאי נוסף מי שעבד כשכיר ב-12 מתוך 18 החודשים האחרונים (לא ברצף ואפילו אם עבד יום אחד בחודש). בצל המשבר במשק הודיעו בממשלה על קיצור תקופת האכשרה מ-12 חודשים ל-6 בלבד.

עם זאת, עצמאים אינם זכאים לדמי אבטלה אלא אם הם מורי דרך, אנשי אמנויות הבמה או מורים ומרצים במוסדות שונים שהפסיקו את עבודתם.

2. הרשמה באתרי האינטרנט של שירות התעסוקה וביטוח לאומי

אין צורך להתייצב בלשכות אלא להירשם דרך אתר שירות התעסוקה או בקישור דרך אתר הביטוח הלאומי. הרישום כולל עמוד אחד של פרטים מזהים ותאריך הפסקת העבודה. השלב הבא הוא הגשת תביעה לדמי אבטלה לביטוח הלאומי, שגם אותה ניתן להגיש באתר. המעסיק צריך לשדר ממערכת השכר שלו טופס 100 המרכז את תלושי השכר. אם אין באפשרותו לעשות זאת, יש לבקש ממנו אישור ממנו על תקופת העסקה ושכר (טופס בל/1514) או מכתב על הפסקה עבודה, בחתימת המעסיק ותלושה שכר של 12 חודשי עבודה מתוך ה-18 האחרונים, כולל ששת האחרונים. חובה לצרף תלוש שכר של חודש העבודה האחרון. עו"ד שבתאי בכר מוסיפה כי "המון מעסיקים ציידו את העובדים שלהם במכתב שמציין כי החל"ת יהיה ל-30 ימים לפחות בלי להגדיר תאריך סיום. יש לשכות שמעבירות את זה חלק, ויש לשכות שדורשות תאריך סיום ספציפי כתנאי להשלמת התהליך".

3. חישוב הסכום ומשך הזכאות: על חגים לא משלמים

באתר הביטוח הלאומי קיים מחשבון המשקלל את דמי האבטלה בהתאם לשכר בחודשים האחרונים ובהתאם לגיל. חשוב לדעת שעל חמשת הימים הראשונים אין זכאות לתשלום וכך גם על ימי שבת וחג - עובדה שרלוונטית מאוד לקראת הפסח, ויש להביא בחשבון שהתשלום על אפריל לא יהיה על חודש עבודה רגיל.

משך תקופת הזכאות נקבעת לפי גיל ולפי מספר ה"תלויים". תלויים יכולים להיות בראש ובראשונה ילדים אבל גם בני זוג בהגדרות מסוימות: מעל גיל מסוים או מובטלים או מרוויחים עד 57% מהשכר הממוצע במשק. כך לדוגמה, בן 25 עם שני תלויים יהיה זכאי ל-50 ימים. בני 45 ומעלה עם שני תלויים יהיו זכאים ל-175 ימים. הטבלאות המלאות נמצאות באתר הביטוח הלאומי. 

דפנה ברמלי גולן

חזית המדע: מה הסיכוי שהטיפול שטראמפ מקדם הוא תרופת הפלא 

מה קורה בעולם:

בגרמניה מסתמנת ירידה במספר הנדבקים, ניו יורק מסתגרת

עכשיו מתחיל המאבק" מכריז עמוד השער של השבועון הגרמני "דר שפיגל". את הימים האחרונים הקדישו בתי החולים והקליניקות הפרטיות הגרמניות להתכונן לגל תחלואה גדול, בסגנון איטליה, שישטוף את מערכת הבריאות וידרוש שימוש ב-28 אלף מיטות הטיפול נמרץ, בבתי חולים שהוקמו אד-הוק לחולים קלים ובגיוס החירום של רופאים, אחיות וסטודנטים לרפואה. נכון להיום, מספר הנדבקים בגרמניה ירד זה היום השלישי, ל-1,987 בני אדם, אולם ייתכן שהנתונים נמוכים בגלל סוף השבוע. ברוח הסולידריות שהייתה כה חסרה באירופה עד כה, התחילו בתי חולים מאזור היער השחור, ליד הגבול עם צרפת, לאשפז חולים קשים מהצד השני של הגבול, מחבל אלזס. מספר המתים בגרמניה עומד על 55, לפי ספירת מכון רוברט קוך.

העיתון הגרמני "דר שפיגל". "עכשיו מתחיל המאבק" / צילום: צילום מסך
 העיתון הגרמני "דר שפיגל". "עכשיו מתחיל המאבק" / צילום: צילום מסך

ביוון ישנם חששות למצב המגפה במחנות הפליטים, במיוחד באי לסבוס, והממשלה הטילה סגר עליהם ביממה האחרונה. העיתון היווני "קתמריני" מדווח כי מספר הקורבנות במדינה עומד על 13 בני אדם ו-530 נדבקים. טורקיה השכנה הודיעה כי היא סוגרת את הגבול, אך כי היא עדיין דוחקת ברבבות פליטים שנמצאים בצפון המדינה לנסות ולעבור את הגבול ליוון. האיחוד השעה קבלת פליטים חדשים לחודש הקרוב. במקביל, ספרד מתכוננת לזינוק נוסף במספר הקורבנות וראש ממשלת המדינה אמר לתושבים כי "הגרוע מכול עדיין לפנינו". הוא דיווח כי הזמין 640 אלף בדיקות לקורונה. בבריטניה נקראו 1.5 מיליון חולים קשישים ובסיכון להישאר בבידוד מסוים בבתיהם למשך ארבעת החודשים הקרובים.

העיתון היווני "קתמריני" מדווח כי מספר הקורבנות במדינה עומד על 13 בני אדם ו-530 נדבקים / צילום: צילום מסך
 העיתון היווני "קתמריני" מדווח כי מספר הקורבנות במדינה עומד על 13 בני אדם ו-530 נדבקים / צילום: צילום מסך

מצב החירום שהוכרז בניו יורק שינה את התמונה מבחינת התמודדות, ומושל המדינה אנדרו קומו אמר כי הרשויות פועלות כעת במרץ כדי להתכונן לגל תחלואת קורונה משמעותי. בין השאר, יחולקו 6,000 מנשמים נוספים לבתי החולים, ייפרסו 75 אלף מיטות אשפוז נוספות ומשלוח גדול של מסכות לפנים ואלכוהול לחיטוי הגיעו למדינה. קומו ביקש בסוף השבוע לאפשר לכל העובדים ב"עבודות לא הכרחיות" לעבוד מהבית, והעיר ריקה לפי דיווחים, בעוד תושבים נקראו להסתגר בבתיהם. "מספר המאובחנים עבר את ה-11 אלף" מכריז ה"ניו יורק פוסט" המקומי. כ-19 מיליון בני אדם חיים במדינת ניו יורק. 

עיתון ה"ניו יורק פוסט". "מספר המאובחנים עבר את ה-11 אלף"  / צילום: צילום מסך
 עיתון ה"ניו יורק פוסט". "מספר המאובחנים עבר את ה-11 אלף" / צילום: צילום מסך

אסף אוני

צרו איתנו קשר *5988