בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה מעורבת בוול סטריט: מדד הנאסד"ק עלה ב-0.4%, הדאו ג'ונס איבד 0.8%

כלכלת ארה"ב התכווצה ב-32.9% ברבעון השני של 2020 • כלכלת גרמניה התכווצה ב-10.1% ברבעון השני • לאחר סיום המסחר בוול סטריט יפרסמו תוצאות אפל, אמזון, פייסבוק ואלפאבית • בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס צנחב ב-3.5%

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת על רקע נתוני מאקרו בארה"ב ולקראת פרסום תוצאותיהן של חברות הטכנולוגיה הענקיות, אמזון , אלפאבית , פייסבוק  ואפל 

מדד הנאסד"ק עלה ב-0.4%, הדאו ג'ונס איבד 0.8% ומדד S&P 500 השיל 0.4% מערכו.

בצל נתוני התוצר הגרועים מאז מלחמת העולם השנייה, התשואות על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים ירדו לרמה הנמוכה מאז מרץ. הדולר סיכם את חודש יולי בנפילה של 4.7% מול סל המטבעות, במה שיירשם כירידה החודשית החדה ביותר מאז ספטמבר 2010. האירו עלה לשיא של 22 חודשים לרמה של 1.1808 דולרים. הליש"ט עלה ב-0.4% מול הדולר לרמה הגבוהה ביותר מאז חודש מרץ.

21:00

הזהב ירד לראשונה מזה 10 ימי מסחר ובכך נסוג משיא היסטורי. מחיר הזהב איבד 0.46% מערכו ונקבע על 1,944.5 דולר לאונקייה.

הנפט (WTI) צנח ב-3.3% לרמה של 39.9 דולר לחבית. 

20:00

מנייתה של UPS מזנקת ב-15% לאחר שפרסמה תוצאות טובות מהצפוי ברבעון השני עם רווח של 2.13 דולרים למניה על הכנסות של 20.46 מיליארד דולר. התחזיות בשוק היו לרווח של 1.07 דולרים למניה על הכנסות של 17.48 מיליארד דולר.

קוואלקום מזנקת בכ-12% לאחר הדוחות שעלו על התחזיות המוקדמות של השוק. גם פרוקטר & גמבל עקפה את תחזיות השוק לרבעון השני של השנה עם רווח של 1.16 דולרים למניה - מעל לתחזיות השוק לרווח של 1.01 דולרים למניה.

אלי לילי צונחת בכ-6% לאחר שפיספסה את התחזיות של השוק לרבעון השני של השנה. ההכנסות התסכמו ב-5.5 מיליארד דולר - 256 מיליון דולר מתחת לצפי.

18:45

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות. הדאקס נפל ב-3.5%, הפוטסי איבד 2.3% והקאק ירד ב-2.1%. 

18:14

התמתנו הירידות בניו יורק לקראת פרסום דוחות חברות הטכנולוגיה הגדולות, פייסבוק, אמזון, אפל ואפלאבית.

באירופה מניותיהן של חברות הרכב פולקסווגן ורנו נופלות בכ-6%. פולקסווגן חתכה את הדיבידנד לאחר שדיווחה על הפסד של 940 מיליון דולר במחצית השנה הראשונה בצל ירידה של 27% במסירות הרכבים בצל משבר הקורונה. רנו רשמה הפסד של 7.3 מיליארד אירו במחצית הראשונה של 2020 בצל משבר הקורונה.

17:00

מחריפות הירידות בוול סטריט. מדד דאו ג'ונס צונח ב-2%. הנפט צונח ב-3.7%. באירופה, הדאקס הגרמני צונח ב-4.1%, והפוטסי ב-3%. מדד הפחד מזנק ב-15%.

גולדמן זקס לא קונה את העליות. בנק ההשקעות פרסם תחזית עדכנית עם מחיר יעד של 3,000 נקודות למדד S&P500 ב-2020, ומחיר ייעד של 3,100 נקודות לאמצע שנת 2021. המדד נסחר כעת מעל ל-3,200 נקודות, כך שבגולדמן זאקס לא צופים את המשך העליות בטווח הקצר.

"אין ספק שהמיתון בפעילות על רקע משבר הקורונה צפוי להיות עמוק במיוחד בנתוני הרבעון השני של השנה", אמר פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק פועלים בשיחה עם "גלובס". "זה הרבעון שהושפע בצורה חזקה מהסגר שהוטל כמעט בכל מקום בעולם, לפחות באפריל ובמאי. למרות שהנתונים שפורסמו אינם מפתיעים, אך הם שוברים שיאים היסטוריים ולדבר יש גם השפעה פסיכולוגית".

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות של סביב ה-1% בצל נתוני הצמיחה השליליים שהצביעו על התכווצות של 32.9% בתוצר האמריקאי ברבעון השני בצל משבר הקורונה. מדד S&P 500 יורד כ-1%, הדאו ג'ונס מאבד 1.15%.

הנשיא טראמפ מבקש לדחות את הבחירות לנשיאות שצפויות להתקיים בחודש נובמבר כדי שאזרחיה של המדינה יוכלו להצביע פיזית בקלפיות ולא מרחוק.

16:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בכ-1% בצל פרסום נתוני הצמיחה בארה"ב, כאשר נרשמה צמיחה שלילית של 32.9% ברבעון השני של השנה בצל משבר הקורונה. 

הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע שהסתיים ב-26 ליולי עלו ב-12,000 ל-1.43 מיליון תביעות, מתחת לתחזיות.

14:50

מתחזקות בירידות בבורסות אירופה, המדדים המובילים נסוגים בכ-1.5%-2.5% כעת. גם המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בירידות של 1%-1.5%. 

מניות אמזון , אפל  ופייסבוק יורדות במסחר המוקדם. 

פרוקטר אנד גמבל  דיווחה היום על רווח של 1.16 דולר למניה ברבעון האחרון, 15 סנט מעל תחזיות האנליסטים. 

חברת UPS דיווחה על רווח של 2.13 דולר למניה ברבעון השני, כמעט כפול מצפי האנליסטים. 

חברת רדהיל  מעדכנת כי החלה בניסוי קליני שלב 2/3 גלובלי לבחינת opaganib כטיפול בחולי קורונה (COVID-19) עם דלקת ריאות המאושפזים במצב קשה ומקבלים טיפול באמצעות מתן חמצן משלים. 

12:10

שיעור האבטלה בגוש האירו עמד על 7.8% ביולי, לעומת צפי כלכלנים לרמה של 7.7%. 

11:05

ירידות של עד 1.5% בבורסות אירופה. האירו נחלש בכ-0.3% לרמה של 1.175 דולרים לאירו. 

כלכלת גרמניה התכווצה ב-10.1% ברבעון השני. כך פורסם לפני זמן קצר. כלכלנים ציפו בממוצע לירידה של כ-9% בתוצר הגרמני. 

10:10

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות קלות במדדי המניות, על רקע המשך פרסום דוחות כספיים של חברות מובילות ולפני פרסום נתוני מאקרו חשובים.

פולקסוואגן דיווחה היום על הפסד תפעולי של 800 מיליון אירו בחצי הראשון של השנה והודיעה כי תקצץ את הדיבידנד שהיא מחלקת לבעלי מניותיה. 

07:30

בבורסה בתל אביב אמנם לא מתקיים היום מסחר, לרגל תשעה באב, אבל הבורסות מסביב לעולם פועלות כרגיל והמסחר בהן יושפע היום ומחר ממספר אירועים מרכזיים.

1. בבורסות אסיה המגמה מעורבת היום, לאחר שאתמול ננעל המסחר בניו יורק בעליות. מדד S&P 500 עלה ב-1.2%, הדאו ג'ונס טיפס בכ-1% ומדד הנאסד"ק עלה ב-1.4%. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות קלות. 

2. הפד פרסם אתמול את הודעת המדיניות המוניטארית שלו, והותיר את הריבית ללא שינוי ברמה האפסית. ראשי הפד רמזו על תמיכה נוספת הדרושה לשווקים הפיננסים, גם מצד הפד וגם מצד הקונגרס.

"הריבית צפויה להישאר נמוכה לאורך זמן", כך נמסר בהודעת הפד. עוד נמסר כי "הצמיחה הכלכלית נמצאת הרבה מתחת לרמה שנמדדה טרום המגיפה".

הפד הודיע שיאריך את עסקאות הריפו וההחלף (Swap) עם תשעה בנקים מרכזיים מחוץ לארה״ב עד לסוף הרבעון הראשון של 2021 כדי להמשיך להבטיח נזילות דולרית לשוק.
בתוך כך, הבנק המרכזי ממשיך באותו הקו מהודעת הריבית הקודמת והדגיש כי האינדיקטורים הכלכליים, בדגש על מצב התעסוקה בארה"ב יקבעו את המשך התווית המדיניות שלו.

3. זירת המאקרו העולמית תהיה מעניינת היום. באירופה יתפרסם שיעור האבטלה לחודש יולי, שצפוי לעמוד ברמה של 7.7%. גרמניה תפרסם (ב-11:00 שעון ישראל) את נתוני הצמיחה לרבעון השני והכלכלנים צופים התכווצות של התוצר בכ-9%. 

גם בארה"ב יתפרסמו ב-15:30 נתונים ראשוניים בנוגע לצמיחה ברבעון השני, כשצפי הכלכלנים עומד על התכווצות של כ-34% בתוצר האמריקאי. עוד באותו זמן יתפרסמו הנתונים השבועיים של הבקשות הראשוניות לדמי אבטלה, והנתון הזה צפוי לעמוד ברמה של כ-1.44 מיליון. 

4. המתיחות בין סין לארה"ב ולעוד מדינות לא נרגעת. האיחוד האירופי הטיל השבוע עיצומים על סין בגלל אופי טיפולה בהונג קונג , ובכך התקרב לעמדה הניצית יותר של ממשל טראמפ . "סין מתנגדת בתוקף לצעדים המוטעים של האיחוד, והיא קיימה שיחות רציניות על כך עם הצד האירופי", מסר דובר מטעם סין.

העיצומים כוללים הגבלת ייצוא של ציוד שסין עשויה להשתמש בו לדיכוי תושבי הונג קונג, והערכה מחדש של הסכמי הסגרה לאור הטלת חוק הביטחון הלאומי הדרקוני על הונג קונג. בריטניה, שעזבה השנה את האיחוד האירופי, השעתה לאחרונה את אמנת ההסגרה שלה עם הונג קונג.  ממשלות האיחוד האירופי יפעלו גם להקלת מתן אשרות כניסה ומקלט לתושבי הונג קונג. האיחוד ציין שהוא עשוי לנקוט צעדים נוספים בסוף השנה. 

5. עונת הדוחות נמשכת והיום צפוי להיות היום המשמעותי ביותר בעונה הנוכחית, כשלאחר סיום המסחר בניו יורק יפרסמו תוצאות אפל , אמזון , פייסבוק  ואלפאבית (החברה האם של גוגל). לחמשת החברות האלה שווי מצרפי של קרוב ל-5 טריליון דולר. פספוס בתוצאות או תחזית מאכזבת של אחת או כמה מהחברות עלולים לטלטל את השווקים ביום שישי. 

לפני פתיחת המסחר יפרסמו תוצאות, בין השאר, החברות פרוקטר אנד גמבל, קומקאסט  אלי לילי ופורד.

צרו איתנו קשר *5988