אסור לשהות בבית של אדם אחר, אסור לאכול באוטובוס: הממשלה אישרה את מתווה הסגר

הממשלה אישרה, בהמשך להחלטת הממשלה מיום ראשון האחרון, את המתווה המהודק להורדת התחלואה שיחל מחר בשעה 14:00 • התקנות מגדירות את הנסיבות שבגינן יותר לציבור לצאת מהבית, מגבילות את מספר העובדים במגזר הציבורי, ומסדירות את נושא התפילות

יציאה מהבית בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס
יציאה מהבית בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

לאחר דיונים שנמשכו כשבוע, הממשלה אישרה את תקנות הסגר שיחל מחר (יום ו') בשעה 14:00. התקנות מגדירות את הנסיבות שבגינן יותר לציבור לצאת מהבית, מגבילות את מספר העובדים במגזר הציבורי, ומסדירות את נושא התפילות בימי חגי תשרי.

ועדת החוקה של הכנסת אישרה את תקנות הסגר, ומגבלת היציאה למרחב הציבורי הוגדלה מ-500 מטר ל-1000 מטר. התקנה תיכנס לתוקף יחד עם שאר תקנות הסגר מחר ב-14:00 למשך 14 יום; 8 ח"כים תמכו ו-5 התנגדו. 

בניגוד לסגר הראשון שהתקיים בפסח, הגבלה זו מאפשרת לצאת למרחב הציבורי (לרבות פארקים וגינות שעשועים) בתוך מרחק ה-500 מטרים.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר אמר בתום ההצבעה: "ההרחבה ל-1,000 מטר היא דבר נכון וחשוב. יש ביקורת בכל הציבור והסגר לא קל לאף אחד. החיים של כולם הולכים להשתבש. אנחנו חייבים לקחת אחריות על עצמנו ואני קורא לכל האזרחים שננסה לעבור את זה יחד כדי לקצר את הדרך. אני בטוח שכול חברי הוועדה מצטרפים לקריאתי זו למרות הביקורת. אני מקווה שלא נגיע להחמרות נוספות אם תהיה משמעת עצמית".

בניגוד לסגר הראשון, תותר שהייה בפארקים והתקהלות של עד 20 איש באוויר הפתוח, תוך שמירה על ריחוק פיזי. תותר אף שהייה של עשרה אנשים במבנה סגור, אך חל איסור על שהייה של אדם בביתו של אדם אחר. בנוסף, השווקים יורשו לפעול.

ניתן לצאת מעבר לטווח ה-500 מטרים לאחת מהמטרות הבאות:

-הגעה של עובד/חייל למקום עבודתו, הצטיידות בתרופות, במזון ובמוצרים ושירותים חיוניים.

-סיוע לאדם בעל קושי או מצוקה, טיפול רפואי, טיפול פסיכולוגי, טיפול ברפואה משלימה (עם מטופל אחד בלבד) ויציאה למסגרות רווחה ולטיפול סוציאלי חיוני.

-יציאה לכנסת/להפגנה/להליך משפטי/לתרומת דם, יציאה לפעילות ספורטיבית של יחיד או אנשים הגרים יחד - ללא הגבלת מרחק, ובתנאי שהיציאה לפעילות היא ממקום המגורים, שלא באמצעות רכב.

-יציאה להשתתפות בהלוויה או ברית.
-יציאת אישה לטבילה במקווה.
-בעל תפילה (חזן או תוקע בשופר) שקיבל אישור לכך מהמשרד לשירותי דת לשם השתתפות בתפילות הימים הנוראים. יובהר כי יציאה לתפילה, גם לפי מתווה ימים נוראים - כפופה להגבלת מרחק של 500 מטרים.
-טיפול חיוני בבעלי חיים.
-העברה של קטין בין הורים שלא חיים יחד, או העברת קטין להשגחת אדם אחר, שלו הורה יחיד שיוצא לצורך חיוני.
-הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת (חינוך מיוחד, ילדי עובדים חיוניים).
-יציאה לשדה"ת לצורך טיסה מחוץ לישראל, 8 שעות טרם הטיסה.
-יציאת דיירים במסגרות רווחה, בעלי מוגבלות, לביקורים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וביקורים של בני המשפחה במסגרות.
-יציאה של בני משפחה מדרגה ראשונה לאזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים.

-בתקופה שמיום ה' בתשרי (23.9.20) ועד יום י"ג בתשרי (1.10.20), מותרת יציאה ממקום המגורים גם לצורך רכישת ארבעה מינים, מוצרים לבניית סוכה וכן לקיום מנהג כפרות. כמו כן באותה תקופה מותרת פתיחה של מקום למכירת הנ"ל או מקום המשמש לקיום מנהג כפרות.

התקנות כוללות גם מגבלות שהייה; חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר (שלא למטרה מותרת, כגון לצורך ביצוע עבודה, או סיוע לאדם בעל קושי), וחל איסור על שהייה בחוף ים, למעט לצורך ביצוע פעילות ספורט מותרת בלבד (של אדם יחיד/אנשים הגרים יחד, בהגעה ממקום המגורים ולא באמצעות רכב).

בשונה מהסגר שבוצע בפסח, התקהלות במרחב הציבורי תותר כעת באופן הבא; מותרת התקהלות של עד 10 אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח, תוך שמירת מרחק של 2 מ' בין אדם לאדם ככל הניתן. על מספר נוסעים ברכב מוטלת מגבלה; עד 3 אנשים (למעט אנשים הגרים יחד), ונוסע נוסף בכל ספסל אחורי נוסף.

הגבלות על פעילות מסחר, בילוי ופנאי

כמו כן, מוטלות הגבלות על פעילות מסחר, בילוי ופנאי, בדומה לסגר הראשון; חל איסור על פתיחת עסקים ומקומות הפתוחים לציבור (כולל מסחר, מסעדות, בריכת שחיה, מכון כושר, מספרה, מכון יופי, מקומות בילוי ופנאי, בתי מלון) וכן קבלת קהל במקומות עבודה. אין הגבלה לעובד להיכנס לעסק, שלא לצורך פתיחה לציבור (למשל לביצוע עבודות תחזוקה, סידור סחורה וכו'). ואמנם, בניגוד לסגר הראשון, מותר להפעיל חנויות מזון וחנויות חיוניות בלבד, בתוך קניון או שוק.

החריגים הינם חנויות חיוניות: חנויות מזון, אופטיקה, בית מרקחת ומוצרי היגיינה, מוצרים לתחזוקת הבית, מכבסה, מוצרי תקשורת ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים. קבלת קהל במקומות עבודה חיוניים, לגבי שירות חיוני שלא ניתן לקבל מרחוק (שירותי דואר, בנק וכו'). מלונות ויחידות אירוח - כאשר המקום משמש חלופת מגורים (ארוכה או קצרת טווח) עבור מי ששוכר את המקום (כגון, עובדים זרים וכו') - ללא שימוש בשטחים ציבוריים, בריכות וכו’; בנוסף, חריג זה כולל מלונות למבודדים, או מלוניות המיועדות לשימוש של מטופלים ובני משפחות, לצד מוסד רפואי. מקום המשמש לאימון של ספורטאי תחרותי מקצועי, שאושר על ידי מנכ"ל משרד התרבות והספורט.

פעילות המגזר הפרטי והציבורי

המגזר הפרטי ימשיך לפעול לפי כללי התו הסגול, אך הממשלה אישרה תקנות המגבילות את מספר העובדים במגזר הציבורי. התקנות קובעות כי מספר העובדים השוהים במשרדי הממשלה, רשויות מקומיות ומועצות דתיות לא יעלה על עשרה עובדים או 50% ממצבת כוח האדם בו זמנית, לפי הגבוה מביניהם. הפעילות במגזר הפרטי שאינו מקבל קהל תמשך כרגיל, תחת מגבלות "התו הסגול".

הממשלה אישרה תקנות שנועדו להגביל את מספר העובדים במשרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והמועצות הדתיות בשל התפרצות נגיף הקורונה. על פי התקנות החל מיום ו' ה-18.9.20 בשעה 14:00 יעבור המגזר הציבורי למתכונת חירום, שתאפשר אספקת שירותים חיוניים לאזרח אך תצמצם לכ-50% את מצבת כוח האדם הנמצאת במקום העבודה. יתר העובדים יעבדו, ככל הניתן, מהבית או בהסדרי ההעסקה שסוכמו בין הממונה על השכר והסכמי עבודה לבין יו"ר ההסתדרות הכללית החדשה.

מתווה תפילות בראש השנה וביום כיפור:

ניתן להגיע למקום שנערכת בו תפילה בציבור בטווח של 500 מטרים בלבד ממקום המגורים. בשטח פתוח - בקבוצות קבועות של עד 20 אנשים, עם מרחק בין הקבוצות וסימון פיזי, מושב ריק בין אנשים שלא גרים יחד וללא הגשת מזון.

במבנה - הושבה במתחמים בקבוצות קבועות של עד 25/10 (כתלות באזור כתום/אדום), מחיצות ניילון בין המתחמים, שמירת מרחק בין המתחמים, הצבת שלט עם מס' המתפללים המותר, גודל המקום, וכללי הפעלה, שמירת 2 כיסאות מרחק בין אדם לאדם, וללא הגשת מזון.

התפוסה המותרת לגבי תפילה במבנה בימים נוראים: באזור אדום - עבור 2 הכניסות הראשונות עד 30 אנשים, עבור כל כניסה נוספת עוד 20 אנשים, באזור כתום - 50 אנשים עבור כל כניסה. בכל מקרה, מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם לכל 4 מ"ר משטח המקום המיועד לתפילה.

תחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית אף היא תוגבל, באופן הבא:

באוטובוס עירוני בקו שירות -32 נוסעים;
באוטובוס בין-עירוני בקו שירות- 30 נוסעים;
באוטובוס מפרקי (אקורדיון) בקו שירות- 50 נוסעים;
בזוטובוס - 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב;
ברכבת ארצית - 50% ממספר המושבים;
בכרמלית- 50% ממספר המושבים;
בהסעה מיוחדת באוטובוס - 30 נוסעים;
בכל כלי תחבורה יבשתי אחר- 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב;
במונית: הנהג ונוסע אחד נוסף או הנהג ושני נוסעים, אם אחד הנוסעים הוא אדם הצריך לווי, והכול למעט אנשים הגרים באותו מקום.

הנחיות מיוחדות לנוסעים:

-נוסע לא יאכל במהלך השהייה בכלי תחבורה יבשתי, למעט אם הדבר דרוש לשם שמירה על בריאותו.
-נוסע בתחבורה ציבורית ישלם בעד הנסיעה בדרך של תיקוף כרטיס הנסיעה באופן עצמאי ולא ירכוש כרטיס נסיעה מהנהג; על אף האמור, אזרחים ותיקים, מלווי עיוורים ונוסעי קווי השירות הממוגנים באזור יהודה ושומרון יוכלו לרכוש כרטיסים מהנהג.
-מפעיל כלי תחבורה יבשתי יעסיק סדרנים אשר יסייעו בשמירה על הוראות תקנות אלה; הסדרנים ילבשו בגדים המזוהים עם החברה המפעילה אשר אינם נתחזים להיות מדי משטרה, ויישאו תג שם הכולל ציון תפקידם כסדרנים באופן הבולט לעין.
-באוטובוסים: נוסע לא ישב בשני המושבים בשורה הראשונה שמאחורי הנהג ובשני המושבים שלצדם, אלא אם ישנה מחיצה שגובהה 180 ס"מ לפחות בין מושב הנהג לבין המושבים שמאחוריו; היה המושב בשורה הראשונה מושב שהוקצה בעבור אדם עם מוגבלות, יוקצה לו מושב חלופי במקום קרוב ככל הניתן המאפשר גישה נגישה אליו;
-בנסיעה באוטובוס בין-עירוני בקו שירות לא תותר נסיעה בעמידה;
-בנסיעה באוטובוס עירוני בקו שירות לא תותר עמידה בשורה הראשונה שמאחורי הנהג;
-במונית: נוסע לא ישב במושבים שליד הנהג, אלא אם כן ישנה מחיצת ניילון בין מושב הנהג לבין המושבים שלידו.
-בכל כלי התחבורה שניתן לפתוח חלון - הנסיעה תתקיים עם חלונות פתוחים.
-ברכבת: שובר עליה לרכבת שהוזמן מראש יחד עם כרטיס הנסיעה. השובר יכלול מספר מזהה של הנוסע ותחנת מוצא, תחנת יעד, מועד ושעת נסיעה. רכבת ישראל תשמור את המידע שהתקבל לפי תקנה זו באופן מאובטח, לא יעשה בו כל שימוש ולא יעביר אותו לאחר למעט לשם הנפקת שובר עלייה לרכבת וכן לשם העברתו למשרד הבריאות לצורך עריכת חקירה אפידמיולוגית וימחק אותו בחלוף 20 ימים מיום קבלתו.

צרו איתנו קשר *5988