גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משבר הקורונה: הלונדונים רוצים יותר מרחב וקונים בתים בכפר

מגפת הקורונה הפכה את העבודה מהבית לנורמה, והמריצה מחדש את שוק הבתים הכפריים

אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock
אחוזה בבריטניה. בדרך כלל יש בית קטן נוסף לצוות / צילום: Shutterstock

 

למגפת הקורונה יש תופעת לוואי בלתי צפויה. לפתח, הבריטים להוטים למצוא לעצמם יותר שטח ויותר הדר, והם מוצאים אותם באחוזות הכפריות. הם מפיחים חיים בשוק הנדל"ן הכפרי, אחרי דשדוש שנמשך יותר מעשור.

נפח העסקאות של בתים במחירים שבין 4.1 ל-5.5 מיליון דולר עלה ב-70% בין מאי לנובמבר 2020, בהשוואה לממוצע של חמש שנים, ואילו המכירות של בתים במחירים של 5.5-6.8 מיליון דולר עלו ב-78% באותה תקופה, כך לדברי כריס דרוס, אנליסט בכיר בצוות המחר של סוכנות Knight Frank.

"היה שינוי מוחלט", אומר פיליפ הארווי, מתווך נדל"ן ושותף בכיר ב- Property Vision. "אנחנו מאוד עסוקים. אנשים מקבלים החלטות. הם מקדמים החלטות של חמש שנים ומתמקדים בלייף סטייל. הם רוצים להרגיש בטוחים ורוצים שהמשפחות שלהם יהיו שמחות".

רוצים לגור במרחב נסיעה מלונדון

האופטימיות של הארווי ניכרת גם במדד "המחירים בכפר" המעודכן שפרסם Knight Frank, שמודד את הביצועים של נדל"ן במגזר הכפרי. המדד מצא שהבתים במחירים שבין 4.1 מיליון דולר לבין 5.5 מיליון דולר עשו את הקפיצה הגדולה ביותר, עם עלייה של 2.9% במחירים ברבעון השלישי של 2020. הבתים שמחירים 5.5-6.8 מיליון דולר עלו ב-2.4% באותה תקופה, ומחירי הבתים היקרים יותר עלו ב-1.4%.

מחירי הבתים בכפר שנמצאים במרחק נסיעה יומית ללונדון עלו במיוחד: בסקטור של בתים במחיר 2.7 מיליון דולר ומעלה, בדרום ובדרום מערב אנגליה, במרחק שעה עד שעתיים נסיעה מלונדון, המחירים עלו ב-8.4% וב-8%, בהתאמה, ב-2020, לפי סוכנות Savills .

המחירים האלה מסמלים שינוי מגמה. ב-2019, המחירים של בתי הכפר בטווח של 4.1-6.8 מיליון דולר ירדו ב-1%, לפי נייט פרנק, ואילו מחירי היקרים יותר ירדו ב-5%. המגמה ארוכת הטווח הייתה חריפה אפילו יותר. ממוצע המחירים של בתי כפר ב-2.7 מיליון דולר ויותר ירדו ב-18.7% מאז השיא של השוק ב-2007 ועד 2019, לפי Savills. כתוצאה מכך, הקונים יכולים לקבל יותר היום תמורת הכסף שלהם, בכפר האנגלי.

לדוגמה, Tormarton House, בשטח 880 מ"ר, מוצע למכירה באמצעות סוכנות Strutt & Parker במחיר 8.88 מיליון דולר. האחוזה הג’ורג’יאני בדרום גלוסטרשייר, כ-170 קילומטר ממערב ללונדון ופחות מ-20 קילומטר מהייגרוב, בית הכפר של הנסיך צ’רלס. בבית, על שטח של כ-40 דונם, יש 11 חדרי שינה, חמישה חדרי אמבטיה, והאורווה הפכה למשרד.

Savills מציעה כרגע למכירה את האחוזה הג’ורג’יאנית Belvedere, הצופה של הנהר אקס, במחוז דבון, ומשתרעת על פני 52 דונם. בבית שמונה חדרי שינה, ויש לו מרתף יין גדול, בריכה מקורה וסאונה. הבית בשטח כ-720 מ"ר, והוא מוצע למכירה ב-6.8 מיליון דולר.

השינוי בכיוון הוא בגדר חדשות טובות עבור מארק ון, בן 51, שבית הכפר שלו מוצע למכירה מאז נובמבר 2019 . Triscombe House, במחוז סומרסט, כ-280 קילומטר מדרום מערב ללונדון, היה הבית העיקרי שלו ושל אשתו ובנם, מאז 2010. הם קנו אותו ב-2003 לאחר שניזוק בשריפה, ולאחר שיפוץ כולל השתמשו בו כבית נופש, עד שהחליטו לעבור לגור בו. בבית, ששטחו כ-1,500 מר"ר, שבעה חדרים, חמישה חדרי אמבטיה, וכמעט 80 דונם של קרקע. למר ון יש חברת תוכנה, ולפני המגפה הוא עבד הרבה בצפון אמריקה, כך שאשתו ובנו היו בבית לבדם. הוא מניח שיחזור לנסוע בשלב מסוים, ולכן החליט למכור ולמצוא משהו קטן יותר.

Triscombe House מוצע למכירה על ידי סוכנות Strutt & Parker ב-5.4 מיליון דולר. ון מקווה שהעניין הגובר בנכסים כפריים והשיפורים בתנועת הרכבות באזור, יביאו את הקונים מלונדון.

המיני-בום בזה בחיים בכפר בא בהפתעה מסוימת למתווכים, משום שעד 2020, שוק בתי הכפר עוד לא התאושש מאז המשבר של 2007-2008, והמצב כוד החמיר מאז הברזקיט והעלייה במיסי הרכישה. כל מי שיקנה בית שני בבריטניה ב-6.8 מיליון דולר יצטרך לשלם עוד 913 אלף דולר מס למדינה. הקונים הזרים התמקדו בעיקר בלונדון, ולא באזורי הכפר.

 

האחזקה יקרה בהרבה מזו של דירה עירונית

בעוד שהמחירים בכפר נראים נמוכים להפתיע, בעיקר אם משווים אותם למה שקורה בלונדון, האחזקה של אחוזות מעין אלה יקרה בהרבה מאשר דירה מודרנית בעיר. למרות זאת, "אנשים מרגישים את ההזדמנות", אומר אדוארד רוק, שותף במחלקת המגזר הכפרי של נייט פרנק. "בשלוש-ארבע השנים האחרונות, היו כל הזמן מהמורות בכביש והתנאים המושלמים שאנשים ציפו להם לא הגיעו... אנשים פשוט החליטו שזה עכשיו או לעולם לא".

ונראה שלמעבר לעבודה מבית יש השפעה חזקה של הלך הרוח של הלונדונים. "אנשים חושבים שהם לעולם לא יצטרכו יותר ללכת למשרד לעתים קרובות", אומר הארווי. "הם מחפשים מקומות מרוחקים יותר לאורך קו הרכבת".

מה שהם רוצים, אומר הארווי, הם בתים משופצים, עם עלויות תחזוקה נמוכות, בתי ספר טובים וכפר קטן עם שירותים כמו חנות ופאב. "הם רוצים מרחב עבודה בבית, והם לא רוצים להפסיד שום דבר שהיה להם באווירה היותר אורבנית".

מה שצפוי בעתיד במגזר הכפרי תלוי במידה מסוימת במה שיקרה אחרי הברקזיט ובשאלה איך תתפתח המגפה. הארווי סבור שהביקוש יימשך אולם לא בטוח שהמחירים ימשיכו לעלות. "ההכנסות של האנשים לא הולכות לעלות בקרוב", הוא אומר. "מצד שני, בשנים האחרונות נכסים בכפר היו זולים".

מאז תחילת הקיץ, ג'ונתן הרינגטון, מנהל סוכנות Haringtons, היה עסוק לסייע לקונים שהיו להוטים לעבור לכפר. הסגר הקצר בנובמבר, וההכרזה על סגר שלישי בתחילת ינואר, הדגישו את חוסר הנוחות ואת השעמום שבחיים ועבודה בבית עירוני קטן בלי שום מרחב חיצוני למשך שבועות.

"התקשרה אליי אתמול גברת שהייתה נואשת לצאת מלונדון", הוא מספר. "בלונדון יש רחובות על רחובות שבהם אנשים חיים בבתים ששווים 2 מיליון פאונד, 3 מיליון, 4 מיליון. יש להם הכסף, צריך רק שחלק קטן מהם ירצו לצאת מהעיר והשוק הכפרי נהיה עסוק". 

עוד כתבות

אלדד וינברג / צילום: איל יצהר

"לעשות תוכן וידאו בכמויות דורש התמחות. משרדי פרסום לא יכולים לעשות את זה"

אחרי 20 שנה בצמרת ענף הפרסום והמדיה, פונה הפרסומאי ואיש הדיגיטל אלדד וינברג אל הדור הבא של התוכן למותגים בווידאו ● בשיחה עם גלובס הוא מספר מדוע החליט להקים את סוכנות Fire TLV, למה מותגים צריכים להכיר את טיקטוק, ומה מפספסים המפרסמים

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה הפורש של מודרנה / צילום: Associated Press, Rodrique Ngowi

טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע על פרישה בסוף ספטמבר

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע כי הוא יעזוב את החברה בסוף ספטמבר הקרוב לאחר קרוב לשש שנות שנות עבודה ● ענקית הביוטק דיווחה על עזיבתו של זקס בשקט יחסי במקביל לדיווח על פיננסים והודעה על כך שהגבירה את קצב ייצור החיסונים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה למדתי השבוע? שפשוט אי אפשר לקבל כאן כמה דקות רגועות

שלושה אירועים התרחשו סביבי כמעט במקביל: רכב החלל "התמדה" נחת על המאדים, שנמצא במערכת השמש שלי; גופת לווייתן מצוי נסחפה לחוף ניצנים, שנמצא במדינה שלי; ושלט על פרויקט פינוי-בינוי מתקרב הוצב בכניסה לבית שלי

אמיר גיא / צילום: איליה מלינקוב

אמיר גיא וחברת פייבר רוצים לשנות את המודל הכלכלי של תעשיית הפרסום

אמיר גיא, מנכ"ל משותף ומבעלי משרד הפרסום אדלר חומסקי, הודיע כי הוא עוזב, ומקים יחד עם חברת פייבר פלטפורמה לענף הפרסום ● האם היא תשפיע על הענף כפי שהושפע עולם העיצוב? ואיך יישמר הקשר הבינאישי, שלו השפעה מכרעת על התהליך היצירתי?

הראנד של דרום אפריקה. יאן פאן ריבק, המתיישב ההולנדי הראשון, 1652; ונלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון, 1994 / צילום: Shutterstock

האפריקנרים הפסידו הכול כי סירבו לוותר כמעט על כלום. מה הלקח?

מלחמת המטבעות: 60 שנה לקריאת התיגר הכושלת של האפריקנרים בניסיון-שווא לנתק את עצמם מן המהלך הטבעי של ההיסטוריה

סופר פארם גאלרי / צילום: שני מוזס

סופר-פארם פותחת לראשונה תת רשת חדשה: הצצה בלעדית לאיך זה נראה מבפנים

עיצוב של כלבו אירופאי ועמדות של מניקור ואיפור - כך רשת הפארם הגדולה בישראל מנסה להמציא את עצמה מחדש בסניף הראשון של תת הרשת החדשה שלה, גאלרי, שנפתחה השבוע במתחם G בראשון לציון

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ: "אספקת חיסונים למדינות זרות לא הועלתה מעולם לדיון"

שר הביטחון דורש לעצור העברת חיסונים למדינות זרות עד שהקבינט המדיני-ביטחוני ידון בנושא ● "האמירה לפיה הצטברה כמות חיסונים שלא נעשה בה שימוש', בעוד שמרבית האוכלוסייה בישראל טרם התחסנה בחיסון השני, הנה שקרית"

מתי נקבל את החיים שלנו בחזרה?

עכשיו בקלאבהאוס: כל מה שרציתם לדעת על חיסונים והפוליטיקה שמאחוריהם

האם אנחנו בדרך לשגרה או לגל רביעי? מה יהיה עם תחלואת הילדים? ולמה דווקא נושא החיסונים מייצר כל כך הרבה פייק ניוז? ● כתבת המדע של גלובס גלי וינרב והכתב הפוליטי דני זקן נפגשים לשיחה באפליקציה הכי לוהטת, ומוכנים לענות על כל מה שמטריד אתכם ● עכשיו, רק בקלאבהאוס

מלחמת הדורות בוול סטריט / צילום: Shutterstock

זה לא נגמר: הסתערות מחודשת מטיסה את מניית גיימסטופ בוול סטריט

עיקר הזינוק נרשם בשעה האחרונה של המסחר אמש, והיום נמשכת המגמה מעלה ● הסיבה לזינוקים לא ברורה, למעט הרצון של גולשי פורום WallStreetBets ברדיט "לראות שהמניה שבה לטוס לירח"

הריצה לתמ"א. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

ריצה לתמ"א בניוטרל, וסממן נוסף לעליית מחירים. כותרות הנדל"ן

מדוע דווקא כשבשטח עוד ועוד דיירים מבקשים לקדם פרויקטי תמ"א לא רואים את המנופים מגיעים ● גם גורמי המקצוע במשרד השיכון הצטרפו השבוע לגורמים שחוזים עלייה במחירי הדיור ● מה מחפשת תדהר במתחם כורזין בגבעתיים, ופסיקת המיסוי החשובה של השבוע

איציק צלף,לימור שמרלינג,ניר פייברג,נעמה מטרסו / צילום: איל יצהר

"ישראל צריכה ליישר קו עם הרגולציה המקובלת בעולם"

כך אמר עו"ד ניר פיירברג בפאנל "על פרטיות ואבטחת מידע - בין הרגולציה לטכנולוגיה"  במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● עו"ד נעמה מטרסו: "בישראל, היכולת של הרשות להגנת הפרטיות להטיל קנסות כבדים מאוד מוגבלת, וגם היכולת לאכוף מוגבלת"

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

על מה אנחנו בכלל מתווכחים בעצם כשאנחנו מתווכחים על מערכת המשפט?

הוויכוח על טיב עבודתה של מערכת המשפט הוא כה אמוציונלי, אישי, שבטי וחריף, עד שלפעמים נדמה שאנחנו לא עוצרים לרגע לחשוב מה למעשה עומד בבסיסה של המחלוקת? ● בניסיון לחזור לשאלת היסוד, גלובס פנה למומחי משפט ופוליטיקאים בולטים

מתוך קמפיין החיסונים במקורות / צילום: חברת מקורות

כ-96% עובדים מחוסנים: כך ניהלה מקורות קמפיין הסברה שאפתני

וגם: חיליק שריר מונה למשנה למנכ"ל קשת 12 אבי ניר ● אירועים ומינויים

איל ארד / צילום: יח"צ

מקוטג׳ לבמבה: סמנכ״ל הסחר של תנובה לשעבר ינהל את הסחר של אסם

איל ארד מונה למנכ"ל חברת הסחר של קבוצת אסם-נסטלה ● יחליף בתפקיד את ניר מטוסביץ שיעבור לנהל את הסחר בשופרסל

שוטר מפקח על עמידה בתקנות הקרורונה במחסום משטרתי / צילום: דוברות משטרת ישראל

ישראל נכנסת לסגר לילי: כל מה שצריך לדעת

בניסיון למנוע את עליית התחלואה בחג הפורים, ישראל נכנסת לעוצר לילי החל מיום חמישי ועד שבת, מהשעה 20:30 ועד 5:00 בבוקר שלמחרת ● מה אסור ומה בכל זאת יהיה פתוח? ● גלובס עושה סדר

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בזק תשיק את פרויקט הסיבים בעוד שבועיים

ב-14 למרץ החברה תשיק את החבילות החדשות ואת המחירים ● באירוע היא צפויה לחשוף מספרים על היקפי הפריסה, שצפויים להיות גדולים מאוד ● בזק צפויה להשקיע מיליארדי שקלים בפרויקט שיתפרס על פני 5 שנים

חברי הליכוד ממתינים לתוצאות הבחירות במועד א' / צילום: שלומי יוסף

מטה טוהר הבחירות של הליכוד גבה תשלום בניגוד לחוק מחברי ועדת הקלפיות מטעמו

במסמכים שהועברו לאחראים על גיוס צעירים לעבודה ביום הבחירות כחברי ועדת קלפי מטעם הליכוד, נכתב כי מי שמעוניין לעבוד כמפקח על הבחירות יצטרך לשלם 100 שקל למפלגה, בנוסף לתשלום דמי התפקדות ● מהליכוד נמסר: "מדובר באי-הבנה שתוקנה"

יצחק תשובה / צילום: גדעון לוין

חוזר להיות סטאר? תשובה ויקיר גבאי מכרו מתחמי דיור בארה"ב ב-1.75 מיליארד דולר

תמורת המכירה של סטאר תשמש את תשובה בעיקר לפירעון חובות

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

10 שנות מאסר נגזרו על אמיר ברמלי בגין הונאת משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל

ברמלי, מייסד ומנהל קבוצת רוביקון וקרן קלע, הורשע באחת מפרשות ההונאה החמורות שהיו בישראל ● הפרקליטות, שביקשה להטיל עליו מאסר מינימלי של 16 שנים, הודיעה כי "תלמד את פסק הדין" ● אחד מקורבנותיו של ברמלי: "בהתחשב בזה שהוא הרס לאנשים את החיים, הוא יצא בזול"

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

טיסת ישראייר לא מורשית לנחות בקייב לאיסוף עולים חדשים

הסיבה: רשויות התעופה באוקראינה טוענות לחוסר שוויוניות במדיניות התעופתית של ישראל