גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המעסיקים דורשים מיליארד שקל מהמדינה על יום השבתון בבחירות

נשיאות המעסיקים והעסקים הגישה עתירה לבג"ץ, בדרישה כי יחזירו למעסיקים מיליארד שקל על מימון משכורות כפולות וימי חופשה לעובדים ביום הבחירות הקרוב ● לטענתם, סבבי הבחירות הרבים ומשבר הקורונה מצדיקים את התערבות בג"ץ בנושא

ד"ר רון תומר, יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים / צילום: דוברות התאחדות התעשיינים
ד"ר רון תומר, יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים / צילום: דוברות התאחדות התעשיינים

המאבק לשיפוי המעסיקים על השכר שיידרשו לשלם לעובדים בגין יום השבתון בבחירות הקרובות הגיע לבג"ץ: נשיאות המעסיקים והעסקים (המאגדת את התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל) הגישה עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה, שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת, בדרישה כי יחזירו למעסיקים מיליארד שקל על מימון משכורות כפולות (תוספת של 100% למשכורת בשל עבודה ביום שבתון) וימי חופשה לעובדים ביום הבחירות הקרוב.

לטענת המעסיקים, אין כל הצדקה שהם ימשיכו לממן מכיסם את יום הבחירות החמישי הצפוי להתקיים ב-23 למרץ, לאחר שכבר שילמו 6 מיליארד שקל על ארבע מערכות בחירות בשנתיים (כולל מערכת הבחירות לרשויות המקומיות). עלות כל מערכת בחירות עבור המגזר העסקי מוערכת בכ-1.5 מיליארד שקל.

בעתירה, שהוגשה על-ידי עו"ד גדעון פישר, עו"ד איתן ברקוביץ וד"ר מתן גוטמן, נטען כי בדיון שהתקיים בוועדת הכספים ב-28 לדצמבר 2019 התחייב שר האוצר כי בכוונתו לגבש תוכנית לשיפוי המעסיקים במשק בגין עלות יום השבתון ביום הבחירות הקרובות.

בעתירה מובהר כי היא אינה עוסקת במישור החוקתי של הטלת עלות ימי השבתון על המעסיקים מלכתחילה אלא רק במישור המינהלי, ובשאלה המשפטית: האם בנסיבות הייחודיות והקיצוניות של הבחירות לכנסת ה-24 - מערכת בחירות חמישית מאז אוקטובר 2018 (כולל הבחירות לרשויות המקומיות); סגר שלישי על המשק; משבר כלכלי קשה וחסר תקדים והטלת תשלום חלק מימי הבידוד של עובדים על המעסיקים - קמה על הממשלה חובה, מכוח המשפט המינהלי, לגבש תוכנית לשיפוי המעסיקים במגזר הפרטי בגין יום השבתון ביום הבחירות במסגרת התקציב הייחודי שאושר לממשלה במסגרת התיקון האחרון לחוק יסוד: משק המדינה.

לעמדת העותרות הנסיבות חסרות התקדים בהן בשנתיים האחרונות המעסיקים שילמו מיליארדי שקלים על יום הבחירות, לצד המשבר הכלכלי העמוק בגין מגפת הקורונה, מקימות חובה משפטית לשיפוי המעסיקים.

שיפוי דומה לשיפוי על ימי הבידוד

בעתירה נכתב: "עתירה זו מעמידה שאלה משפטית מצומצמת, מוגדרת ומתוחמת אך בעל השלכות חסרות תקדים על המעסיקים והמגזר הפרטי במדינת ישראל - האם בנסיבות הייחודיות הקיימות כיום המגזר העסקי צריך לממן את 'המוצר הציבורי' של עידוד אנשים להצביע ביום הבחירות? לעמדת העותרות התשובה המשפטית הינה שהאיזון בין כלל השיקולים מוביל לכך שעל הממשלה, בהתאם לעקרון המידתיות, לגבש תוכנית לשיפוי של המעסיקים, בדומה להסדר פיצוי המעסיקים בגין ימי בידוד של עובדים".

אומדן שערכה המחלקה הכלכלית בהתאחדות התעשיינים מעלה כי עלות יום הבחירות למגזר העסקי מוערכת בכ-1.5 מיליארד שקל. כלומר, בשנתיים האחרונות המגזר העסקי שילם בגין ימי הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות 6 מיליארד שקל, ובתוספת מערכת הבחירות הקרובה ייצא כי המגזר העסקי יממן את "המוצר הציבורי" של מימוש זכות הבחירה בסך של 7.5 מיליארד שקל.

בעתירה צוין כי בעקבות מדיניות החל"ת ועל רקע עריכת עוד יום בחירות נוצר אבסורד - בעוד שעובדים שיוצאו על-ידי מעסיקיהם לחל"ת לפני יום הבחירות יהיו זכאים לדמי אבטלה על חשבון המדינה, הרי שמעסיקים שלא הוציאו את עובדיהם לחל"ת מבעוד מועד לא ישופו כלל על-ידי המדינה בגין יום השבתון.

"בכך יוצרת המדינה תמריץ שלילי המעודד מעסיקים להוציא את עובדיהם לחל"ת באופן שעלול להגדיל את עלויות המדינה אף מעבר למימון הנדרש בגין יום הבחירות", נכתב בעתירה.

לדברי יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, "כשהמעסיקים נמצאים בעין הסערה הכלכלית והקורנה בשיא, כאן בישראל הם נושאים בנטל החגיגה הדמוקרטית יותר מכל מדינה אחרת בעולם. בפעם החמישית בשנתיים ובשיאו של משבר כלכלי מהחמורים שידענו הממשלה מבקשת שוב להטיל על המגזר הפרטי בישראל עלות עודפת של מעל מיליארד שקל. איננו יכולים לשבת מהצד ולהמשיך לספוג ולהיפגע, ועל כן נעשה הכול לשנות את המצב. מן הראוי שהמדינה תישא בעלות יום השבתון ותאפשר לעסקים להתרכז בהישרדות והמרצת המשק".

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין הוסיף כי "המעסיקים כבר תרמו את חלקם לשלמות הדמוקרטיה בארבע מערכות בחירות תוך שנתיים וחצי, כולל הבחירות לרשויות המקומיות. עכשיו אנחנו לפני מערכת בחירות חמישית, ואין לנו שום ביטחון שלא תהיה גם מערכת בחירות שישית.

"הפתרון הקל שמצאה המדינה הוא, כרגיל, ללכת לכיס של המעסיק. לא עוד. אם המדינה חושבת שיום הבחירות החמישי מחייב יום חופשי, אדרבא, שתישא היא בעלויות המימון שלו. ספק גדול הוא אם בכלל מוצדק להעניק יום חופש, שכן יום הבחירות כבר מזמן חדל מלהיות יום חג.

"מחוקק הסבור שיום בחירות אמור להיות יום חופש מעבודה צריך בעצמו לממן את גישתו הנדיבה. הגיע הזמן לשים סוף להפקרות ולחשיבה המעוותת שאפשר תמיד להעמיס עוד ועוד עלויות על המגזר העסקי. זה חוסר הבנה בסיסי של המציאות שבה נמצא המגזר העסקי, שנאבק לשרוד את השלכות מגפת הקורונה, כתוצאה ממדיניות שגויה של הממשלה".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, אומר כי "מערכת בחירות רביעית, ואולי עוד מעט חמישית, מטילות עול בלתי אפשרי על ציבור החקלאים, ונוגדת כל הגיון כלכלי בסיסי. על המדינה לשאת בעלויות היום הזה, ואסור שהוא ייפול על החקלאים. רק השבוע הצלחנו להאריך את הפטור להיטל העסקת עובדים זרים, גזירה שהייתה ממוטטת כ-20% מהחקלאים בארץ. זו תקופה שבה מדינת ישראל חייבת לשמור על חקלאיה - ולא לפגוע בהם".

העתירה מוגשת על רקע קריאה גורפת מצד כל ארגוני העסקים, העצמאים והתעשייה לביטול יום השבתון, צמצום החופש לעובדים לשעתיים בלבד אשר במהלכם יצביעו או שיפוי המעסיקים בגין העלויות שיוטלו עליהם ביום. בשבועות האחרונים פנו מרבית ראשי הארגונים, בהם נשיאת שכת רואי החשבון, רו"ח איריס שטרק, נשיא לה"ב, רועי כהן, יו"ר "אני שולמן" אביר קארה, ואחרים - בקריאה לממשלה להתחשב במגזר העסקי ובעצמאים הקורסים ולא להטיל עליהם את הנטל הנוסף של יום השבתון.

השאלה שנותרה כעת היא האם בית המשפט העליון יבחר להתערב בשיקול הדעת של הממשלה בעניין זה. המציאות ופסיקת העבר מלמדים שהסיכוי לכך נמוך.

עוד כתבות

תלמידי יסודי לומדים באולם ספורט פתוח בפרגוואי / צילום: Associated Press, Jorge Saenz

"עד שהילדים לא יחוסנו - לא נצליח לשלוט בקורונה"

בהיעדר חיסון עבורם, התחלואה בקרב ילדים ובני נוער מטפסת ●  הפוטנציאל לבידודים ואובדן ימי עבודה של הורים גדל, ומציב סימן שאלה סביב היכולת לחזור לשגרה ● פרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי בריאות הציבור מתארחת בפודקאסט הצוללת ומתריעה: "עד שהילדים לא יחוסנו - לא נשלוט בקורונה" ● האזינו

חיסון נגד קורונה בבית אבות בנתניה / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

לדרישת גנץ: הוקפא מבצע העברת החיסונים העודפים מישראל למדינות אחרות

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייתו של גנץ למנדלבליט בדרישה לקבל חוות דעת משפטית על ההחלטה שהתקבלה בלעדית על ידי נתניהו ללא שיתוף של ממש עם משרד החוץ ומשרד הבריאות ● לשכת נתניהו: "אף שלא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל ואף שהכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב לישראל בעולם עלתה קדם עתירה"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

ישראלים שמתגוררים בחו"ל יוכלו לצאת מהארץ בכפוף להצהרה כי לא ישובו במשך 60 ימים

צוואר הבקבוק בנתב"ג ישוחרר: אזרחים שמבקשים לצאת מן הארץ למקום מגורים קבוע בחו"ל יוכלו לצאת מישראל מבלי לקבל אישור של ועדת חריגים בכפוף להצהרה כי הם מתחייבים שלא לשוב לישראל בפרק זמן של 60 ימים

חיסון של פייזר / צילום: Reuters

הפרדוקס של פייזר: מובילה בחיסונים, אבל המניה מדשדשת

למרות שפייזר הפך להיות שם נרדף לחיסוני קורונה, שוק ההון פחות מתלהב מההישג ● מדובר בחברת ענק עם תרופות רווחיות יותר, שלא כל הישג מדעי שלה מתורגם ישר להישג במניה ● "תרופה כמו ויאגרה, כשהייתה מוגנת פטנט, זה הרבה יותר גדול"

מתוך קמפיין החיסונים במקורות / צילום: חברת מקורות

כ-96% עובדים מחוסנים: כך ניהלה מקורות קמפיין הסברה שאפתני

וגם: חיליק שריר מונה למשנה למנכ"ל קשת 12 אבי ניר ● אירועים ומינויים

אורי פרנק / צילום: דוברות אינטל

שבועיים וחצי לאחר הקידום: בכיר אינטל אורי פרנק פורש מתפקידו

פרנק היה חלק מסיבוב מנויים שכלל ששה בכירים מאינטל ישראל אשר קודמו לתפקידי סגן נשיא בחברה

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הכנסותיה של פלייטיקה חצו לראשונה את רף ה-2 מיליארד דולר ב-2020

ה-EBITDA המתואם עלה מ-712.1 מיליון דולר ב-2019 ל-941.6 מיליון דולר ב-2020, אך לשנה הנוכחית החברה צופה כי ה-EBITDA צפוי לרדת ● רוברט אנטוקול, מנכ"ל פלייטיקה: "לפלייטיקה הייתה שנת מדהימה של צמיחה והישגים בשנת 2020, שהגיעה לשיאה בהנפקה הציבורית המצליחה שלנו בינואר 2021"

יצחק תשובה / צילום: גדעון לוין

חוזר להיות סטאר? תשובה ויקיר גבאי מכרו מתחמי דיור בארה"ב ב-1.75 מיליארד דולר

תמורת המכירה של סטאר תשמש את תשובה בעיקר לפירעון חובות

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

טיסת ישראייר לא מורשית לנחות בקייב לאיסוף עולים חדשים

הסיבה: רשויות התעופה באוקראינה טוענות לחוסר שוויוניות במדיניות התעופתית של ישראל

שדה התעופה ריק לאחר שנסגר הרמטית / צילום: Associated Press, Oded Balilty

בעקבות עתירות אזרחים: ב-4 במרץ יתקיים דיון בבג"ץ נגד סגירת השמיים

הרכב שופטים ידון במספר עתירות שאוחדו ואשר טוענות כי המדינה מפרה את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו כשהיא לא מתירה לאזרחים ישראלים לשוב לביתם ● עד כה, אלפים לא קיבלו אישור כניסה לישראל, או שלא הגישו בקשה לוועדת החריגים משום שאין להם עילה הנמנית על הקריטריונים

חניון רובוטי ברמת גן / צילום: איל יצהר

תמ”א 38: חניון רובוטי ייבנה גם ללא הסכמה של הדיירים

המפקחת על המקרקעין ברחובות קבעה כי החניון ייבנה למרות ההתנגדות של בעלות הדירה בקומת הקרקע

מתחסנת נגד קורונה במתחם חיסונים בהרצליה / צילום: Reuters, Amir Cohen

נתוני כללית: הווריאנט הבריטי החמיר את התחלואה הקשה בקרב לא מחוסנים

החוקרים בחנו 50,000 מאומתים לא מחוסנים בגל ינואר פברואר מול 60,000 מאומתים בגלים קודמים ● לחולים בגל הנוכחי, שלא היו מחוסנים, היה סיכוי גבוה ב-70% להתדרדר לתחלואה קשה

מלחמת הדורות בוול סטריט / צילום: Shutterstock

זה לא נגמר: הסתערות מחודשת מטיסה את מניית גיימסטופ בוול סטריט

עיקר הזינוק נרשם בשעה האחרונה של המסחר אמש, והיום נמשכת המגמה מעלה ● הסיבה לזינוקים לא ברורה, למעט הרצון של גולשי פורום WallStreetBets ברדיט "לראות שהמניה שבה לטוס לירח"

הפרסומת החדשה של בזק / צילום: צילום מסך

הודות להשקעה ולדיונים ברשת: בזק מובילה בדירוג הפרסומות הזכורות

הפרסומת בכיכובם של גידי גוב ואלה לי, בולטת בדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הציבור אוהב במיוחד את הפרסומת של משרד הבריאות לעידוד ההתחסנות ● ומה קורה למי שמתאמץ להצחיק?

איציק צלף,לימור שמרלינג,ניר פייברג,נעמה מטרסו / צילום: איל יצהר

"ישראל צריכה ליישר קו עם הרגולציה המקובלת בעולם"

כך אמר עו"ד ניר פיירברג בפאנל "על פרטיות ואבטחת מידע - בין הרגולציה לטכנולוגיה"  במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● עו"ד נעמה מטרסו: "בישראל, היכולת של הרשות להגנת הפרטיות להטיל קנסות כבדים מאוד מוגבלת, וגם היכולת לאכוף מוגבלת"

שוטר מפקח על עמידה בתקנות הקרורונה במחסום משטרתי / צילום: דוברות משטרת ישראל

ישראל נכנסת לסגר לילי: כל מה שצריך לדעת

בניסיון למנוע את עליית התחלואה בחג הפורים, ישראל נכנסת לעוצר לילי החל מיום חמישי ועד שבת, מהשעה 20:30 ועד 5:00 בבוקר שלמחרת ● מה אסור ומה בכל זאת יהיה פתוח? ● גלובס עושה סדר

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ: "אספקת חיסונים למדינות זרות לא הועלתה מעולם לדיון"

שר הביטחון דורש לעצור העברת חיסונים למדינות זרות עד שהקבינט המדיני-ביטחוני ידון בנושא ● "האמירה לפיה הצטברה כמות חיסונים שלא נעשה בה שימוש', בעוד שמרבית האוכלוסייה בישראל טרם התחסנה בחיסון השני, הנה שקרית"

סופר פארם גאלרי / צילום: שני מוזס

סופר-פארם פותחת לראשונה תת רשת חדשה: הצצה בלעדית לאיך זה נראה מבפנים

עיצוב של כלבו אירופאי ועמדות של מניקור ואיפור - כך רשת הפארם הגדולה בישראל מנסה להמציא את עצמה מחדש בסניף הראשון של תת הרשת החדשה שלה, גאלרי, שנפתחה השבוע במתחם G בראשון לציון

ספרייה ציבורית / אילוסטרציה: Shutterstock

תביעות שונות, טענות זהות: המקרה המוזר של התובע הייצוגי הסדרתי

אדם לקוי ראייה רצה לארגן מפגש לאנשים עם מוגבלויות בספרייה ציבורית, אך לא יכול לעשות זאת בשל היעדר מידע על התאמות הנגישות במקום • טענה זו נשלחה לעשרות רשויות ע"י עו"ד מוחמד ספורי, כהתראה לפני תביעה • זכרון יעקב החליטה להשיב מלחמה: "סיפור מומצא"