גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להשקיע או לא להשקיע? כל היתרונות והחסרונות של הביטקוין

בשנה האחרונה הכפיל המטבע הדיגיטלי את ערכו פי חמש האם זו השקעה נבונה?

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic
לוח שערי חליפין של ביטקוין / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

כשהביטקוין נסחר ביותר מ-40 אלף דולר ליחידה בשבוע שעבר - וחימש את ערכו בשנה האחרונה - השאלה העומדת בפני משקיעים היא האם להשקיע או להימנע מכך?

ישנן סיבות רבות לזהירות. ערך המטבע הווירטואלי נסק והתרסק באופן מחזורי מאז הוצג לשוק בשנת 2009. רק מ-13 בפברואר עד 11 במרץ בשנה שעברה איבד הביטקוין 52%.

בעוד מתייחסים אל הביטקוין כמטבע דיגיטלי, הוא לא עומד בקריטריון אחד חשוב המגדיר מטבעות: אין בו שימוש כמטבע עובר לסוחר בעסקאות. בנובמבר, חברות לעיבוד תשלומים דיגיטליים ניהלו מכירות ברחבי העולם בביטקוין בשווי כולל של 267.9 מיליון דולר, כך לפי חברת המחקר Chainalysis. לשם ההשוואה, סך המכירות של קמעונאיות בארה"ב לאותה תקופה היה 546 מיליארד דולר.

אנשים רבים סבורים שמשקיעים צריכים להתרחק מהמטבע לחלוטין. אחרים אומרים שאולי הוספת ביטקוין לפורטפוליו היא השקעה נבונה - אך רק כחלק קטן מסך כל הנכסים.

"הפיכת הביטקוין לחלק משמעותי מהפורטפוליו שלך מגדילה את הסיכון באופן משמעותי", אמר אסוואר פרסאד, פרופסור למדיניות מסחר באוניברסיטת קורנל שכותב כעת ספר על המטבעות הדיגיטליים. "אבל כמות שולית אולי כדאית בהתחשב בדינמיקה של העת האחרונה".

הנה כמה מהטיעונים הטובים ביותר בעד ונגד השקעה בביטקוין:

היתרונות

מה שהביטקוין באמת מייצג הוא אחסנה של ערך. בתור שכזה, ניתן להשתמש בו כגדר כנגד אינפלציה ונגד ירידות בנכסים פיננסיים אחרים, כמו מניות, אג"ח והדולר, כך אומרים כמה בכירים בתעשייה. הביטקוין עלה בערכו מאז מרץ, בעוד הדולר נמצא בירידה.

תפקיד "אחסנת הערך" לביטקוין דומה לתפקיד הזהב. "אני שם אותם באותו דלי", אמר ג'ון רקנתאלר, סגן נשיא למחקר בחברת המחקר להשקעות Morningstar.

ישנם אוהדים של המטבע שתומכים בהשקעות בו - אם כי הפכפכות הביטקוין משפיעה על התיזמון להשקעה - והם אומרים שהמטבע לבסוף יתייצב ואז ישמש למסחר יותר לגיטימי.

בחברת Paypal הודיעו שהחברה מתכוונת לאפשר שימוש בביטקוין כאמצעי תשלום החל מהחודשים הקרובים. מתחרה של Paypal, Square, גם היא מראה עניין במסחר בביטקוין, והודיעה באוקטובר שרכשה 50 מיליון דולר בביטקוין.

ישנם אנליסטים הרואים יתרון בהפכפכות המטבע. הסחר העצבני בביטקוין הופך את הקורלציה שלו למניות ולאגרות חוב נמוכה, ובכך תורם לגיוון. "הפכפכות היא רעה אם אתה מרשה לה לזלוג לחלק העיקרי של תיק ההשקעות", אמר רקנתאלר. "אבל אם זה שולי, זה טוב. זה מה שעזר לזהב להפוך למגוון מוצלח". הוא מוסיף: "אנו בעלי הקרנות צריכים להתחיל לחשוב על הביטקוין. אבל אני לא אומר עדיין שלמשקיע הממוצע הוא חשוב".

בגלל שביטקוין הוא כל כך הפכפך, משקיעים לא צריכים הרבה ממנו על מנת לגוון תיק השקעות, אמר רקנתאלר. הוא מאמין שהעברת 5% לביטקוין תגוון תיק מאוזן באותה יעילות כמו העברה 25% לקרן הנאמנות "האלטרנטיבית" הגדולה יותר, JPMorgan Hedged Equity.

היועץ האסטרטגי להשקעות כארים אחמד מ-Cerity Partners בשיקאגו אינו מציע השקעה בביטקוין בשלב זה, אך החברה שלו החלה לבחון את הנושא. אחמד אומר שהשקעה קטנה בביטקוין עשויה לעבוד כמו הקצאה בקרן הון סיכון. "בקרן הון סיכון", אמר, "אחת מכל 10 השקעות מצליחה בגדול, שתיים או שלוש מפסידות והשאר פחות או יותר נשארות אותו דבר. זו שמצליחה בגדול מכסה על הרבה פספוסים".

ביל מילר הרביעי, מנהל תיק השקעות בחברת Miller Value Partners ובנו של המשקיע האגדי ביל מילר, מחזיק כ-20% מתיק ההשקעות האישי שלו בביטקוין. "זו טעות לאנשים לא להחזיק ביטקוין", אמר.

אחד הדברים המושכים בביטקוין בשביל מילר הוא הנדירות שלו, כך אמר. יש כ-650 מיליארד דולר בביטקוין סך הכל, לעומת הערכה שלו שיש כ-80 טריליון דולר מהמטבעות הרגילים.

"הביקוש עוקף את ההיצע", אמר מילר, המפרש זאת כסימן לכך שהביטקוין ימשיך לעלות והמסחר ימשיך להיות הפכפכך.

החסרונות

אין דרך ברורה לקבוע את ערכו ההוגן של ביטקוין. המטבע עובד כמקום לאחסנת ערך רק בגלל שישנם משקיעים המאמינים בו ככזה. "הביטקוין תלוי באמון המשקיעים ותו לא", אמר פרופסור פרסאד. "אם 10% מהמשקיעים ימכרו את מה שיש בידיהם, מחר הוא יכול גם לרדת לאפס".

סוגי השקעה אחרים תלויים באמון משקיעים באופן דומה. אך כשזה מגיע למניות ואג"ח, למשל, ישנם מודלים מתמטיים לגיטימיים לחישוב ערכן. מניות מייצרות רווחים ואג"ח מייצרות הכנסה, למשל, וזה עוזר לקבוע את ערכן.

אנליסטים רבים גם מטילים ספק בערכו של הביטקוין לגידור. השנה, עלה המטבע באופן כללי במקביל למניות ולאג"ח בזמן שהאינפלציה הייתה נמוכה. בנוסף, לא הייתה אינפלציה משמעותית מאז הביטקוין נכנס לתמונה לפני 12 שנה, אז קשה לדעת אם הוא באמת מהווה מגן מפני עליות מחירים. "צריך את המבחן האמפירי הזה", אמר אחמד.

בינתיים, ישנם מבקרים השואלים האם נדירות הביטקוין היא נקודת מכירה. הנדירות הזו משמעה גם שהסחר הפכפכך ולא נזיל. רכבת ההרים של עליות וירידות ב-12 שנות קיום המטבע מאשרות זאת.

הספקנים גם מאתגרים את התפישה שהפכפכות ביטקוין עשויה להיות יתרון לתיק השקעות לצרכי גיוון. "אם ההפכפכות באה רק בגלל ספקולציה, אני לא בטוח שאני רוצה את זה כנכס", אמר אחמד.

עוד כתבות

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

טיסת ישראייר לא מורשית לנחות בקייב לאיסוף עולים חדשים

הסיבה: רשויות התעופה באוקראינה טוענות לחוסר שוויוניות במדיניות התעופתית של ישראל

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

על מה אנחנו בכלל מתווכחים בעצם כשאנחנו מתווכחים על מערכת המשפט?

הוויכוח על טיב עבודתה של מערכת המשפט הוא כה אמוציונלי, אישי, שבטי וחריף, עד שלפעמים נדמה שאנחנו לא עוצרים לרגע לחשוב מה למעשה עומד בבסיסה של המחלוקת? ● בניסיון לחזור לשאלת היסוד, גלובס פנה למומחי משפט ופוליטיקאים בולטים

מתוך קמפיין החיסונים במקורות / צילום: חברת מקורות

כ-96% עובדים מחוסנים: כך ניהלה מקורות קמפיין הסברה שאפתני

וגם: חיליק שריר מונה למשנה למנכ"ל קשת 12 אבי ניר ● אירועים ומינויים

אמיר ברמלי - רוביקון ביזנס גרופ / צילום: תמר מצפי

הונאת משקיעים: יש עוד "אמיר ברמלים" בחוץ – חפשו אותם

אמיר ברמלי מצטרף לשורה ארוכה מדי של אנשי עסקים שהורשעו בהונאת משקיעים ● אם צורת החשיבה ודפוסי הפעולה של גורמי האכיפה לא תשתנה, הרשימה תוסיף להתמלא ברמאים שמותירים מאחוריהם שובל של משפחות הרוסות

מטה מיקרוסטרטג'י בווירג'יניה / צילום: Shutterstock, JHVEPhoto

בינה עסקית? מיקרוסטרטג'י מגדילה את החזקות הביטקוין ביותר ממיליארד דולר

החזקות הביטקוין של חברת התוכנה, הנסחרת בנאסד"ק, שוות כיום יותר מ-4.5 מיליארד דולר ● מתחילת 2021 זינק מחירו הדולרי של ביטקוין בכ-70%, ומניית MicroStrategy זינקה 110%

אנגלה מרקל / צילום: Bernd von Jutrczenka/Pool, AP

האיחוד האירופי יכריע אם לאפשר שימוש בדרכון ירוק - "כמו בישראל"

להחלטה בעניין עשויה להיות השפעה גם על אפשרויות המעבר והכניסה ליבשת של ישראלים בעלי "דרכון ירוק" ישראלי ● אוסטריה, קפריסין ויוון דוחפות לאמץ את המודל הישראלי; גרמניה מהססת

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ: "אספקת חיסונים למדינות זרות לא הועלתה מעולם לדיון"

שר הביטחון דורש לעצור העברת חיסונים למדינות זרות עד שהקבינט המדיני-ביטחוני ידון בנושא ● "האמירה לפיה הצטברה כמות חיסונים שלא נעשה בה שימוש', בעוד שמרבית האוכלוסייה בישראל טרם התחסנה בחיסון השני, הנה שקרית"

ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Clodagh Kilcoyne

בזוס יעשה רילוקיישן? התוכנית להטיל מס עושר מאיימת על המיליארדרים של אמריקה

מחוקקים במדינה דנים בהצעת חוק להטיל מס של 1% על הונם של מיליארדרים ● המיליארדים שגרים בוושינגטון, בהם ג'ף בזוס וביל גייטס, שווים יותר מעשירי כל המדינות בארה"ב ● אם החוק יעבור, בזוס לדוגמה ייאלץ לשלם מס בגובה של כ-2 מיליארד דולר וגייטס 1.24 מיליארד

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

מטמנה בישראל. "צריך לצמצם הטמנה - אבל אני מעדיף את החסה שלי נטולת דיאוקסינים" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזפת בחופים הכניסה את בעיית איכות הסביבה הביתה: כולנו משלמים את מחיר הזיהום

כתם הזפת חשף שאנחנו חיים בתוך מציאות מאוד מאוד מטונפת ● הגיע הזמן לדבר על מצב הסביבה בישראל ולא רק על פגעי המשבר האקולוגי בעולם

הנהלת MyHeritage / צילום: יח"צ

מייהריטג' נמכרת לפי שווי של 600 מיליון דולר, וזה הכל חוץ מסיפור שגרתי על אקזיט

המשקיעים האייקונים שהאמינו למרות הכל, העובדים שייפגשו עם עשרות מיליוני דולרים, אתגרי הפרטיות ועבודת השורשים שהתחילה את הכל • הסיפור המלא על האקזיט הייחודי של מייהריטג'

יצחק תשובה / צילום: גדעון לוין

חוזר להיות סטאר? תשובה ויקיר גבאי מכרו מתחמי דיור בארה"ב ב-1.75 מיליארד דולר

תמורת המכירה של סטאר תשמש את תשובה בעיקר לפירעון חובות

סופר פארם גאלרי / צילום: שני מוזס

סופר-פארם פותחת לראשונה תת רשת חדשה: הצצה בלעדית לאיך זה נראה מבפנים

עיצוב של כלבו אירופאי ועמדות של מניקור ואיפור - כך רשת הפארם הגדולה בישראל מנסה להמציא את עצמה מחדש בסניף הראשון של תת הרשת החדשה שלה, גאלרי, שנפתחה השבוע במתחם G בראשון לציון

חדירת זפת לחופי ישראל, חוף חדרה / צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

נוציא צו איסור פרסום על אסון הזפת, לאחר שכל החומר כבר פורסם ברשת

מה עושה כלי תקשורת כשבית משפט אוסר פרסום של תחקיר שכבר שותף ברשתות החברתית? • אסון הזפת העלה, שוב, את השאלות סביב השימוש הנרחב בצווי איסור פרסום, הקלות בה נענים בתי המשפט לבקשות והאפשרות לחסום הפצת מידע בימינו ● ביקורת תקשורת

חיסון של פייזר / צילום: Reuters

הפרדוקס של פייזר: מובילה בחיסונים, אבל המניה מדשדשת

למרות שפייזר הפך להיות שם נרדף לחיסוני קורונה, שוק ההון פחות מתלהב מההישג ● מדובר בחברת ענק עם תרופות רווחיות יותר, שלא כל הישג מדעי שלה מתורגם ישר להישג במניה ● "תרופה כמו ויאגרה, כשהייתה מוגנת פטנט, זה הרבה יותר גדול"

אורי פרנק / צילום: דוברות אינטל

שבועיים וחצי לאחר הקידום: בכיר אינטל אורי פרנק פורש מתפקידו

פרנק היה חלק מסיבוב מנויים שכלל ששה בכירים מאינטל ישראל אשר קודמו לתפקידי סגן נשיא בחברה

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל Coinbase / צילום: מתוך ערוץ TechCrunch ביוטיוב

בורסת הקריפטו קוינבייס עומדת להיסחר בנאסד"ק באמצעות רישום ישיר

ברישום הישיר של מניותיה למסחר, שווי השוק של Coinbase עשוי להיות מוערך ביותר מ-100 מיליארד דולר ● לפי הדיווח של החברה לרשות ני"ע האמריקאית, מרבית הכנסותיה מגיעות ממסחר במטבעות ביטקוין או את'ריום בפלטפורמה שלה

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הכנסותיה של פלייטיקה חצו לראשונה את רף ה-2 מיליארד דולר ב-2020

ה-EBITDA המתואם עלה מ-712.1 מיליון דולר ב-2019 ל-941.6 מיליון דולר ב-2020, אך לשנה הנוכחית החברה צופה כי ה-EBITDA צפוי לרדת ● רוברט אנטוקול, מנכ"ל פלייטיקה: "לפלייטיקה הייתה שנת מדהימה של צמיחה והישגים בשנת 2020, שהגיעה לשיאה בהנפקה הציבורית המצליחה שלנו בינואר 2021"

אלהאם כמלאת, מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט / צילום: תמונה פרטית

"המשפחה שלי חששה שאיחשף ליותר מדי אנשים, אז עצרתי את הסיורים שנשארו. נקלעתי לבלבול"

אלהאם כמלאת, בת 46, אם לארבעה מבאר שבע ● מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט ● "אנשים ביטלו סיורים כשרהט הפכה לעיר אדומה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הפרסומת החדשה של בזק / צילום: צילום מסך

הודות להשקעה ולדיונים ברשת: בזק מובילה בדירוג הפרסומות הזכורות

הפרסומת בכיכובם של גידי גוב ואלה לי, בולטת בדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הציבור אוהב במיוחד את הפרסומת של משרד הבריאות לעידוד ההתחסנות ● ומה קורה למי שמתאמץ להצחיק?