גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בוטל כתב האישום נגד תנ"צ גיא ניר, יימשך ההליך נגד רפ"ק צ' שהתלוננה נגד ניצב ריטמן

חזרת התביעה של תנ"צ גיא ניר מהאישום אושרה, אך המשטרה מבקשת להמשיך את ההליך המשמעתי נגד רפ"ק צ', אשר התלוננה על הטרדה מינית ע"י ניצב רוני ריטמן ● ביה"ד קבע כי המשך הדיון בעניינה ושמיעת הראיות יימשכו ב-1 במרץ

תת-ניצב גיא ניר / צילום: עינת לברון, גלובס
תת-ניצב גיא ניר / צילום: עינת לברון, גלובס

משטרת ישראל ותנ"צ גיא ניר הודיעו לבית הדין המשטרתי למשמעת כי הגיעו להסכמה לפיה כתב האישום נגד תנ"צ ניר יבוטל. ראש ההרכב השופט (בדימוס) חנן אפרתי אישר היום (ה') את חזרת התביעה מהאישום. עם זאת המשטרה מבקשת להמשיך את ההליך המשמעתי נגד רפ"ק צ', אשר הוטרדה מינית על-ידי ניצב רוני ריטמן. בית הדין קבע כי המשך הדיון בעניינה ושמיעת הראיות יימשכו ב-1 במרץ 2021.

החלטת המשטרה לסגת מכתב האישום פורסמה לראשונה בגלובס עוד בדצמבר 2019. אז פרסמנו כי לאחר סאגה משפטית של ארבע שנים, המשטרה החליטה לחזור בה מכל הסעיפים של כתב האישום המשמעתי שהוגש נגד תת-ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז, רב-פקד צ'.

בדצמבר 2019 פרסמנו כי לגלובס נודע כי במהלך הדיון בבית הדין למשמעת בחודש שעבר, הציע ראש ההרכב, השופט חנן אפרתי, כי בין היתר בשל התמשכות ההליך ועינוי הדין לנאשמים, התיק יופנה לגישור אצל נשיאת בית הדין לערעורים של בית הדין למשמעת לצורך סיום ההליך בהסכמה. בהמשך להצעת השופט אפרתי, המשטרה פנתה והציעה לסנגורי הנאשמים לסגור את ההליך כולו בהסכמה ובמחיקה מוחלטת של כל סעיפי האישום נגדם. על-פי המתווה, שתוכנו הועבר ללשכת השר לביטחון פנים והגיע לידי גלובס, המשטרה תחזור בה מכל סעיפי האישום נגד השניים. רב-פקד צ' תמשיך לכהן במשטרה כפי שהיא עושה גם בימים אלה, ואילו תת-ניצב ניר יפרוש בספטמבר 2020 לאחר שירות של 30 שנות שירות במשטרה".

אלא שבעקבות הפרסום בגלובס, המשטרה חזרה בה מההסכם שבועיים לאחר מכן. במכתב שנשלח על-ידי ראש חטיבת התביעות תת+ניצב דדו זמיר לסנגורו של ניר עו"ד איציק כהן, הוסברה ההחלטה שלא ליישם את ההסכם אליו הגיעו הצדדים, כיוון שלטענת המשטרה תנ"צ ניר הדליף את ההסכמות. "התנהלות מרשך חרגה, חריגה קיצונית, מהחובה על הצדדים למשא ומתן - לנהלו בתום-לב".

כעת, שנה לאחר מכן - המשטרה ותנ"צ ניר שוב הגיעו להסכמות, כתב האישום נגד ניר בוטל והוא פרש מן המשטרה.

עם זאת כאמור, כתב האישום המשמעתי נגד רפ"ק צ' ימשיך להתנהל. העבירות המשמעתיות שינוהלו נגדה עוסקות בגידופים שאמרה צ', לטענת המשטרה, על שוטרות אחרות. כמו כן, רפ"ק צ' מואשמת כי התבקשה לעבור בדיקה ביטחונית חוזרת (פוליגרף), אולם גררה רגליים ולא ביצעה את בדיקת הפוליגרף במשך שנה וחצי.

ראש ההרכב הקודם, סגן נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר, השופט עודד מודריק, התבטא במהלך הדיונים ואמר כי לדעתו מדובר בבזבוז משאבים והפרזה בחומרת המעשים המיוחסים לשניים. על אישום ההתבטאויות שאינן הולמות שיוחסו לרפ"ק צ' אמר מודריק כי מדובר בסעיף תמוה שמוזר שהמשטרה מתעקשת להגיש בגינו כתב אישום. לדברי מודריק, נראה כי התביעה חיפשה מן היקב ומן הגורן כדי לגבש את האישום והוא המליץ לתביעה לחשב מסלול מחדש. בעניין הסעיף העוסק באיחור במילוי שאלון בדיקה ביטחונית חוזרת, התבטא השופט כי הוא "...מציב סימן שאלה על הטעם להגשת סעיף האישום ".

התנהגות שאינה הולמת שוטר

בדצמבר 2015 הודיע מפכ"ל המשטרה דאז רוני אלשיך כי החליט להוציא את תת-ניצב גיא ניר לחופשה כפויה, בשל חשדות לעבירות משמעת מצדו ומצד פקודתו רב-פקד צ'. כאמור כתב האישום מייחס לקצינים התנהגות שאינה הולמת שוטר, בכך שעל-פי הנטען תת-ניצב ניר שהה מספר רב של פעמים בביתה של רב-פקד צ' הכפופה לו, וכן השניים לא הקפידו על החתמת כרטיס נוכחות ביחידות המשטרה בהן מותקן שעון נוכחות, ובכך פעלו בניגוד לנוהל מערכת נוכחות. נגד רב-פקד צ' הוגש כאמור אישום נוסף בגין כך שהתעכבה בביצוע בדיקת פוליגרף תקופתית וכן בעקבות מספר פעמים בהם דיברה בצורה לא נאותה על שוטרות אחרות.

כאמור, רפ"ק צ' נאלצת בנוסף להתמודד עם סיפור אישי קשה, לאחר שהעידה כי הייתה קורבן לעבירות מין כאשר הוטרדה מינית על-ידי ניצב רוני ריטמן, אשר מח"ש המליצה להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות אלה. לאחר מאבק עיקש שניהלה בבג"ץ נגד החלטתו של אלשיך להשאיר את ריטמן בתפקידו כמפקד להב 433, נכפה על המפכ"ל אלשיך, שגיבה את ריטמן, לנקוט נגדו צעדים משמעתיים, אך הוא הסתפק בנזיפה. בחודש מאי 2018, בעקבות התערבות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הודיע ריטמן על פרישתו מהמשטרה.

איגוד מרכזי הסיוע יצא להגנת צ' ובמכתב מטעמו נטען כי "מאז מילאה רב-פקד צ' את חובתה האזרחית ומסרה את עדותה במח"ש נגד ניצב ריטמן, כאמור בניגוד לרצונה ואך מאחר שנדרשה לעשות כן, היא חווה מסכת ארוכה ומשפילה של רדיפות, התנכלויות, רמיסה והוקעה כללית על-ידי משטרת ישראל והעומדים בראשה".

את המכתב מסיים האיגוד באמירה כי צ' הפכה שעיר לעזאזל של המערכת. "אין ספק כי הגיעה העת לשים קץ למסכת הייסורים שעוברת רב-פקד צ' מצד מקום עבודתה והעומדים בראשו, בין היתר על-ידי ביטול הקובלנה המשמעתית נגדה. לפיכך, אנו קוראות לך להורות באופן מיידי על ביטול הקובלנה המשמעתית נגד רב-פקד צ', אשר הפכה שעיר לעזאזל של המערכת".

עו"ד איציק כהן, ב"כ של תנ"צ גיא ניר מסר בתגובה: "תנ"צ ניר ואנוכי שמחים על ההתקפלות המפוארת של משטרת ישראל. מתחילת הדרך, היה ברור לנו, כי התיק הזה שנתפר בתפרים גסים, יסתיים בלא כלום - ויוכח כי תנ"צ ניר פעל ללא דופי בכל שנות שירותו . יש להצר על כך כי גורמים במשטרת ישראל, הפועלים משיקולים זרים, משכו את ההליך המופרך הזה במשך חמש שנים עד שהאמת יצאה לאור.

"ההליך התפור הזה, הינו תולדה של סיכול ממוקד מצד קצינים בכירים באגף החקירות והמודיעין בניצוחו של אלשיך. העובדה כי למרות הכול, גורמים במשטרה ממשיכים במסע הציד נגד רפ"ק צ' באמצעות המשך ניהול ההליך הזה נגדה, היא תעודת עניות למשטרת ישראל, בזבוז משווע של מליוני שקלים מקופת המדינה ופגיעה קשה באמון הציבור. תנ"צ ניר מאמין ומקווה כי המפכ"ל המיועד והשר לבט"פ ישימו סוף לעוול קשה שהחל על-ידי אלשיך".

ממשטרת ישראל נמסר: "ההליכים נגד תנ"צ (בדימ') גיא ניר בוטלו בהסכמת הצדדים, מאחר שפרש לגמלאות וחדל להיות שוטר, וזאת על-פי הוראות החוק הקבועות עקרון זה. רפ"ק צ' עדיין משרתת במשטרה ולכן העילה החוקית לביטול כתב האישום לא חלה לגביה. מה גם, שחלק ניכר מסעיפי האישום בהם נאשמת רפ"ק צ' אינם חופפים לסעיפי האישום של תנ"צ (בדימ') גיא ניר, וחלקם כלל לא בוצעו במסגרת יחסי כפיפות בין מפקד לפקוד".

עוד כתבות

רועי פולקמן, יו"ר הוועדה / צילום: ליאור מזרחי

פולקמן ימליץ: פרסום בכבלים בתוך שנתיים. אך האם הוועדה בכלל תציג את המסקנות?

חצי שנה אחרי שהחלה את עבודתה וגיבשה המלצות מרחיקות לכת דוגמת שינוי החוק האוסר על הוט ו־yes לשלב פרסום בתכנים שלהן, כלל לא בטוח שוועדת פולקמן תוכל להגיש את מסקנותיה • ואיך זה קשור לקרב כיפופי הידיים בין משרד התקשורת למשרד האוצר?

מימין: ירון גרמזי, סיגל סרור, נונו סנשז, רון יקותיאל, ד"ר מיכל צור, יחיעם שינדר, סרגיי לחוביצקי / צילום: מיכה לובטון

חברת שיחות הווידיאו קלטורה רוכבת על הקורונה לנאסד"ק לפי שווי של יותר ממיליארד דולר

החברה הישראלית, שפועלת בתחום מערכות לניהול וידיאו, מציגה צמיחה של 24% בהכנסותיה אשתקד ל-120 מיליון דולר, אך עדיין רושמת הפסדים ● המנכ"ל רון יקותיאל אמר לאחרונה על המתחרה זום: "הם לא ייצרו אוטו ובוודאי לא חללית. אנחנו ניסינו לקפוץ לדור של החלליות"

אורבניקה / צילום: בר - אל

כבר לא רק חנויות ענק: רשת אורבניקה פותחת חנויות בפורמט מוקטן

רשת האופנה והאביזרים המוזלת פותחת לראשונה חנות בשטח של 350 מ"ר תחת השם "מיני אורבניקה" במתחם פריז בנתיבות

אתי כרייף / צילום: דוברות בתי המשפט

ההצעה שעל שולחן הפרקליטות: פרישת השופטת כרייף תמורת סגירת התיק

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שלמה למברגר, בוחן את ההצעה שהועברה לו ע"י השופטת אתי כרייף ● כרייף ועו"ד אפי נוה חשודים בעבירות שוחד בפרשת "מין תמורת מינוי"

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

ספאק חדש כל חצי שעה: מה עומד מאחורי הטרנד הלוהט של וול סטריט

שיגעון הספאקים עולה מדרגה: בכל שנת 2020 הונפקו 248 חברות ספאק בארה"ב; השנה עברנו כבר את ה-200, ואנחנו רק בתחילת מרץ ● כמספר ההנפקות - כך מספר היוניקורנים החדשים שייוולדו בקרוב

הטיפ השבועי

שבעה טיפים שיעזרו לכם להתכונן לראיון עבודה

איך עונים על שאלות מתחכמות, ומה מגייסים רוצים לדעת? במיטאפ משותף לחברת דל ולקהילת She Codes, נתנה שרה קרוא, האחראית על פיתוח עובדים בחברת דל, טיפים שיכולים לעזור לא רק להייטקיסטיות ● ניהול וקריירה

קרחון ענק שהתנתק  השבוע באנטארקטיקה / צילום: Reuters, BRITISH ANTARCTIC SURVEY

דוח האו"ם: עד סוף העשור יצומצם רק אחוז אחד מפליטות גזי החממה

בעוד שבהסכם פריז נקבע כי יש להפחית 45% מהפליטות כדי לבלום את ההתחממות הגלובלית, המדינות החתומות עליו מתקשות ליישם זאת ● ישראל, אגב, טרם הגישה את יעדיה המעודכנים

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

מוטי בן משה במגעים לרכישת רשת ההלבשה התחתונה אפרודיטה

קבוצת נעמן, שבשליטת בן משה, נמצאת במגעים לרכישת רשת ההלבשה התחתונה ● לאפרודיטה יש 52 סניפים ברחבי הארץ

דובאי / צילום: Shutterstock

פטנט ישראלי: לטייל בדובאי ולקבל דמי אבטלה מהמדינה

לפי נתוני ביטוח לאומי, כ-3,500 ישראלים קיבלו דמי אבטלה ב-2020 גם כששהו בחו"ל, למרות שבימי טרום הקורונה הדבר לא היה אפשרי ● הפירצה שאפשרה את התופעה עדיין לא נסגרה

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לחזור למשרד? כך תתמודדו

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

נכסים ובניין זכתה בבוררות מול משפחת שימל על בניין HSBC

בעקבות הניצחון תפחת ההפרשה הרשומה בספרי נכסים ובניין בגין העמלה שתשלם על מכירת בניין HSBC בניו יורק מ-146 מיליון שקל ל-53 מיליון שקל בלבד ● השווי ההוגן של מגדל HSBC ירד במהלך הרבעון האחרון של 2020 בכ-50 מיליון דולר ל-855 מיליון דולר

לומדים בחוץ בישראל / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

הממשלה אישרה: כיתות ז'-י' יחזרו ללמוד בבתי הספר בשבוע הבא

הממשלה אישרה את הפעימה השלישית בתוכנית היציאה, שתחל ביום ראשון ● מסעדות ובתי קפה ייפתחו לקבלת קהל

בניין הבורסה , תל אביב / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת בבורסה: פורסייט מזנקת ב-15%, אקסיליון ב-12%

אלביט מערכות זכתה בחוזה בסך כ-300 מיליון דולר ממדינה באסיה ● הדולר נחלש בכ-0.1% לרמה של כ-3.30 שקלים ● עלייה של 29% בתמלוגים מלוויתן ב-2020 ● אורמת מגיבה להאשמות בדבר שחיתות בינלאומית

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

פריסת סיבים אופטיים ותשתיות תקשורת / צילום: shutterstock

ספקיות האינטרנט זומנו לשולחן עגול לקראת השקת רשת הסיבים של בזק

בעקבות תלונות של ספקיות שביקשו לעכב את ההשקה, משרד התקשורת הזמין את הספקיות לשולחן עגול עם בזק על מנת לפתור המחלוקות במטרה למנוע עיכוב

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות-דעת על העברת חיסונים לשורת מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים"

רכבת ישראל. כולם עברו שלב / צילום: שלומי יוסף

אלה משרדי הפרסום שעלו לשלב הבא במכרז רכבת ישראל

חמישה משרדי פרסום עלו לשלב הבא בהתמודדות על התקציב בהיקף 10 מיליון שקל ● וגם: איתי עזרא מונה למנכ"ל חברת הקורקינטים השיתופיים ווינד ישראל ● אירועים ומינויים

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

גם אחרי החיסון לקורונה: שעתה היפה של זום עדיין לא הגיעה לקיצה

תחזיות חברת שיחות הווידאו לתקופה שאחר המגפה אמורות להרגיע את המשקיעים שחוששים

מערבל בטון של שפיר הנדסה / צילום: אתר החברה

מכה לחברת שפיר הנדסה: תוגדר כגורם ריכוזי בשוק

ועדת הריכוזיות שבמשרד האוצר החליטה לראשונה להכניס את חברת שפיר הנדסה שבשליטת משפחת שפירא לרשימת הגורמים הריכוזיים במשק ● המשמעות: הכבדה רגולטורית על שפיר, והימנעות אפשרית מהשתתפות במכרזים ממשלתיים בעתיד

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"מיידוף הישראלי": איזה לקחים למד שוק ההון הישראלי מפרשת ברמלי, ומה הסיכוי שהונאה כזו תתרחש שוב?

מאות משקיעים נפלו קורבן ל"תרגיל העוקץ" שביצע ברמלי ואיבדו מאות מיליוני שקלים ● ברמלי אומנם נשלח השבוע ל-10 שנות מאסר, אך לא ברור אם העונש הכבד יפחיד את הנוכל הבא ● כיצד פועלת רשות ני"ע לאיתור תרמיות, מה יכולים ללמוד המשקיעים מהפרשה, והאם הלקוחות יקבלו את כספם