גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התרסקו ולא ברור למה: חמש תאונות מטוס מסתוריות במיוחד

המטוס המלזי, הטיסה מקפריסין וטיסת אייר פראנס מריו דה ז'נרו לפריז הן רק שלוש מתוך שלל תאונות מטוס מסתוריות, שבהן הסיבה להתרסקות היא לא חד-משמעית ● גלובס מציג חמישה מקרים מצמררים במיוחד

מטוס שהתרסק / צילום: Shutterstock, Irina Bg
מטוס שהתרסק / צילום: Shutterstock, Irina Bg

שנת 2021 נפתחה בתאונת מטוס שגבתה את חייהם של 62 בני אדם. מטוס של חברת התעופה האינדונזית סריוויג'איה אייר נעלם מהרדאר, דקות ספורות לאחר שהמריא מג'קרטה לאי ברונאו בטיסה שהייתה אמורה להימשך שעה וחצי. שרידי מטוס הבואינג 737-500 בן ה-27 לצד גופות הנוסעים נמצאו במעמקי הים. המטוס צלל מגובה של 3,000 מטרים תוך דקה, לפי נתוני Flightradar24. סיבת ההתרסקות עדיין לא פורסמה.

למרות התעופה הדלה ב-2020 בצל משבר הקורונה, מספר הקורבנות שגבו תאונות מטוס בשנה שחלפה היה גבוה מאשר ב-2019, זאת אפילו שהיקף התאונות היה נמוך יותר. לפי דוח שפרסמה חברת הייעוץ ההולנדית To70, ב-2020 תועדו 40 תאונות (מתוכן 5 הוגדרו כקטלניות) ו-299 בני אדם נהרגו. ב-2019 לעומת זאת היו 86 תאונות מטוס, אך מספר ההרוגים עמד על 257 איש. 

המספרים הכואבים של 2020 כוללים את 176 קורבנות מטוס חברת התעופה האוקראינית אוקריין אינטרניושנל, שהתרסק בינואר 2020 דקות ספורות אחרי שהמריא מנמל התעופה בטהרן, ואת 98 ההרוגים בתאונה שבה היה מעורב מטוס של חברת התעופה הפקיסטנית PIA. התרסקות המטוס, כך קבע התחקיר, נגרמה מטעות אנוש.

אלא שלצד התאונות שבהן החוקרים הצליחו להצביע על מקור הטעות, מכאנית, אנושית או כזו שמיוחסת לפגעי טבע, ישנן גם תאונות מסתוריות, שבהן סימני שאלה גדולים מרחפים מעל מה שהתרחש ברגעים האחרונים. גלובס מציג חמישה מקרים מצמררים במיוחד. 

1. טיסה 370 של מלזיה איירליינס 

המקרה המפורסם ביותר מהשנים האחרונות הוא היעלמות מטוס בואינג 777 של חברת מלזיה איירליינס. טיסה מספר 370 המריאה ב-8 במרץ 2014 מקואלה למפור לבייג'ינג ומעולם לא הגיעה ליעד. על סיפון המטוס היו 227 בני אדם. שנה וחצי אחרי התאונה נמצאו שרידים של המטוס במעמקי האוקינוס ההודי, אך מקום ההתרסקות או סיבת התאונה לא פוענחו מעולם.

שרידים של מטוס מלזיה איירליינס טיסה מספר 370 מוצגים באירוע לזכר ההרוגים, בקואלה לומפור ב-2019 / צילום: Associated Press, Vincent Thian

2. טיסה 447 של אייר פראנס

טיסה מספר 447 של אייר פראנס המריאה ביוני 2009 מריו דה ז'נרו לפריז. מטוס האיירבוס A330 התרסק וכל 228 בני האדם שהיו על סיפונו נהרגו. חקירת התאונה נמשכה שנים, גם לאור קושי באיתור הקופסאות השחורות, שנמשו מקרקעית האוקיינוס שנתיים לאחר התאונה. המטוס נקלע למערבולות חזקות והצוותים הצליחו לשדר אות מצוקה, אלא שהמטוס נעלם ממסכי הרדאר בדקות האחרונות של טיסתו. 

הקופסאות השחורות של טיסה 447 של אייר פראנס. הוצאו מקרקעית הים / צילום: Associated Press, Michel Euler

בין כיווני החקירה שנשקלו היו מניע פלילי או כשל טכני, ולבסוף סיכום החקירה קבע כי התאונה נגרמה עקב חיוויים שגויים של מהירות הטיסה. עם זאת, גם היום ממשיך המסתורין לאפוף את התאונה הקשה.

3. טיסה 522 של הליוס איירווייז

באוגוסט 2005 התרסק מטוס בואינג 737 של חברת התעופה הקפריסאית הליוס איירוויז בהרים בצפון יוון. כל 121 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על טיסה מספר 522 נספו. המטוס המריא מנמל התעופה בלרנקה בדרכו לפראג עם עצירת ביניים לטובת תדלוק באתונה.

אחרי שטייסי הליוס איירוויז לא יצרו קשר עם הפקחים היוונים עם הכניסה לשטח האווירי של המדינה, הוזנקו לעברם שני מטוס קרב של חיל האוויר היווני. הטייסים הצבאיים, שביקשו ליצור קשר עין עם הטייס, טענו כי נראה שהמטוס נשלט על ידי טייס אוטומטי. לפי דיווחם, טייס המשנה שכב ללא תנועה על ההגאים והקברניט לא נצפה בתא הטייס. עוד הם דיווחו כי מסכות חמצן השתלשלו באזור הנוסעים וכי בשלב מסוים נכנס אדם (שהתברר שהיה דייל וטייס חובב) לתא הטייס ונראה שניסה להשתלט על המטוס.

הטייסים היו צריכים לקבל החלטה האם ליירט את המטוס לפני שיתרסק על אזורים מאוכלסים (בעקבות הנחיות שנכנסו לתוקפן אחרי אירוע ה-11 בספטמבר), אלא שבתוך דקות אזל הדלק במטוס, שני מנועיו כבו והוא התרסק אל תוך גבעה.

שרידי המטוס של טיסת 522 של הליוס איירווייז / צילום: Associated Press, Thanassis Stavrakis

החקירה העלתה כי היה כשל טכני שטופל במטוס יום קודם לכן. הקופסה השחורה הפריכה את ההשערות כי מדובר בתאונה מכוונת והיא הראתה שהדייל אף ניסה ליצור קשר עם מגדל הפיקוח אך לא היה בתדר הנכון. בסופו של דבר הוכרע שהתאונה נגרמה בגלל רצף טעויות, שאולי יכלו להימנע אם הייתה נעשית בדיקה יסודית למטוס. עם זאת, לא הצליחו לגלות מה קרה לטייסים והספק עדיין מרחף מעל התאונה הזו.

4. טיסה 990 של איג'יפט אייר 

ב-1999 המריא מטוס בואינג 767 של חברת התעופה המצרית איג'פט אייר בטיסה מספר 990 מלוס אנג'לס לקהיר עם עצירת ביניים בניו יורק. המטוס לא הגיע ליעד והוא התרסק במי האוקיינוס האטלנטי. כל 217 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו.

בין הסיבות שהועלו כאפשריות לתאונה הקטלנית הייתה גם התרסקות מכוונת מצד טייס המשנה, כך על פי הרשויות הבינלאומיות. עם זאת, הרשויות במצרים קבעו כי הסיבה הייתה כשל מכני במערכות המטוס. עד היום סיבת התאונה שנויה במחלוקת.

שרידי טיסה 990 של איג'יפט אייר / צילום: Reuters, REUTERS

5. טיסה מספר 427 של יו אס איירוויז

ב-1994 טיסה מספר 427 של חברת התעופה יו אס איירוויז (שלימים מוזגה עם אמריקן איירליינס) נכנסה לסטטיסטיקה העגומה של תאונות קטלניות. מטוס הבואינג 737 של החברה המריא מנמל התעופה בשיקגו לכיוון נמל התעופה של פיטסבורג בדרום פלורידה ועל סיפונו 132 בני אדם. כ-10 ק"מ לפני נמל התעופה ולאחר שקיבל הנחיה לנחיתה ממגדל הפיקוח, המטוס צלל מגובה של 2 ק"מ לתוך עמק צר.

שרידי טיסה מספר 427 נראים במקום ההתרסקות / צילום: Associated Press, ho

חקירה שנמשכה חודשים ארוכים לא הצליחה לעלות על סיבת התאונה, כשגם הקופסה השחורה לא גילתה דבר. ההשערה היא שההתרסקות נגרמה בגלל כשל טכני במנגנון ההגה.

עוד כתבות

אלהאם כמלאת, מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט / צילום: תמונה פרטית

"המשפחה שלי חששה שאיחשף ליותר מדי אנשים, אז עצרתי את הסיורים שנשארו. נקלעתי לבלבול"

אלהאם כמלאת בת 46, אם לארבעה מבאר שבע ● מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט ● "אנשים ביטלו סיורים כשרהט הפכה לעיר אדומה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שלט דירה למכירה / צילום: תמר מצפי

אחוז המשכנתאות הדחויות הגיע לשפל מאז פרוץ הקורונה

הפסקת מתווה הדחיות של הבנק המרכזי בשיתוף עם הבנקים למשכנתאות, גרמה לירידה גדולה בכמות המשכנתאות שנמצאות בסטטוס של דחייה ● על אף הירידה בהיקף לקיחת משכנתאות על ידי זוכי מחיר למשתכן, נמשכה בחודש ינואר התופעה של לקיחת משכנתאות בשיעורים גבוהים משווי הנכסים

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

נחום ביתן נגד שלמה רודב: "ניסיון לבצע השתלטות במחטף"

המלחמה בתוך יינות ביתן נמשכת ומהצעד הנוכחי משתמע כי נחום ביתן, בעל השליטה ביינות ביתן, בוחן אפשרות לנקוט נגד יו"ר החברה, שלמה רודב, הליכים משפטיים

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

יריב גילת / צילום: יוטיוב

וויטסמוק בדרך אל שוק הקריפטו: בוחנת רישום מניותיה למסחר בארה"ב

לאחר שדירקטוריון החברה אישר את כניסתה לפעילות בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, זינקה מניית וויטסמוק ב-12% במהלך המסחר בתל אביב

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"

גבי אשכנזי / צילום: אורון בן חקון

אשכנזי: צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינלאומית מיידית

ביקורת חריפה של שר החוץ גבי אשכנזי על איראן ואיתות לאמריקאים על עמדת ישראל בסוגיה: אשכנזי פרסם הודעה, ולפיה איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני, ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א

מלונית קורונה בירושלים. “זה נראה רע בדיוק כפי שזה נשמע” / צילום: רפי קוץ

המודל נכשל, אז למה השבוע החיו אותו מחדש? פארסת מלוניות הקורונה כמשל

כ-30% מהנוחתים בנתב"ג הצליחו לחמוק מהחובה להיכנס למלונית, ואפילו במשרד הבריאות הודו בכישלון המודל • אלא שיומיים בלבד אחרי שהמודל בוטל והשוהים במלוניות שוחררו לבתיהם, החליטו בממשלה להחזיר את הגלגל לאחור • כרוניקה של ניהול בעייתי

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

ספרייה ציבורית / אילוסטרציה: Shutterstock

תביעות שונות, טענות זהות: המקרה המוזר של התובע הייצוגי הסדרתי

אדם לקוי ראייה רצה לארגן מפגש לאנשים עם מוגבלויות בספרייה ציבורית, אך לא יכול לעשות זאת בשל היעדר מידע על התאמות הנגישות במקום • טענה זו נשלחה לעשרות רשויות ע"י עו"ד מוחמד ספורי, כהתראה לפני תביעה • זכרון יעקב החליטה להשיב מלחמה: "סיפור מומצא"

קניון מלחה ירושלים / צילום: איל יצהר

H&O עוזבת את קניון מלחה לטובת הרחוב. מי יחליף אותה?

החנות צפויה להיסגר ב-15 במרץ ובמקומה תיפתח החנות השנייה בישראל של המותג COS ● בעלי קבוצת H&O מנהלים מגעים לפתיחת חנות גדולה יותר ברחוב בירושלים

רשת מזון יינות ביתן / צילום: איל יצהר

השלם קטן מסכום חלקיו: הפניקס רוצה לקנות את יינות ביתן במחיר סוף עונה

בשוק המזון מתקשים לעכל אפשרות שהפניקס תשתלט על רשת יינות ביתן במחיר שיש מי שכינו "נזיד עדשים" ● לסניפים עצמם יש ערך, אך המבנה הפיננסי שיצר המייסד נחום ביתן הכביד על הרשת

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

גדעון סער, יו"ר "התקווה החדשה" / צילום: עאטה עוויסאת

אם יזכה להקים ממשלה, גדעון סער ימנה שר אוצר מקצועי

יו"ר מפלגת "התקווה החדשה" גדעון סער אמר במפגש עם חברי מועצת איגוד לשכות המסחר כי בכוונתו למנות שר אוצר מקצועי, לא פוליטי, שיוכל להתרכז בשיקום המשק

גלעד יפת / צילום: MyHeritage

אקזיט ענק לחברה שעוסקת בחקר שורשים משפחתיים: מייהריטג' תימכר במאות מיליוני דולרים

על פי הערכות, קרן ההשקעות הבינלאומית פרנסיסקו פרטנרס תרכוש את החברה ב-600-700 מיליון דולר ● חלק מהמשקיעים הנוכחיים של מייהריטג' ישקיעו בה מחדש לצד פרנסיסקו פרטנרס