גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

15:57

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות קלות. מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2%. מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל.

עליות בולטות רשמו מניות טבע, פורסייט, אודיוקודס , נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל  ומיט-טק.

מנגד, ירידות חדות רשמו מניות אירודרום, קנזון, פריון ובוני תיכון.

חברת אלקטריאון  הודיעה היום על השלמת ההפריסה וההתקנה של מקטע כביש חשמלי אלחוטי באורך של 1.65 ק"מ המחבר בין שדה התעופה לעיר ויסבי באי גוטלנד אשר בשבדיה. בשבועיים האחרונים, ביצעה החברה במסגרת הפיילוט נסיעות מבחן באמצעות משאית חשמלית עליה מותקנים מקלטים פרי פיתוחה של החברה לאורך 200 מטר, לצד ובמקביל לנסיעתם של רכבים נוספים. נסיעות המבחן בוצעו במהירויות שונות עד 60 קמ"ש ובתנאי מזג-אוויר קשים וכאשר הכביש מכוסה בשלג.

בנוסף הודיעה אלקטריאון על השלמת פריסת מקטעי הכביש החשמלי האלחוטי במסגרת הפיילוט שעורכת החברה עם עיריית ת"א יפו, באורך כולל של כ-700 מטרים, ברמת אביב וכן פריסת עמדת טעינה סטטיות במסוף הרכבת בתחנת האוניברסיטה שבעיר. האוטובוס החשמלי מתוצרת חברת הייגר (Higer), שעתיד לשמש את החברה לצורך ביצוע הפיילוט, נבדק בהצלחה במתחם הניסויים של החברה בבית-ינאי והוא מוכן לנסיעות המבחן שיתקיימו בשבועות הקרובים על-גבי הכביש הציבורי בתל-אביב.

13:50

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 מאבד 0.3%, ת"א 90 יורד ב-0.6% ומדד הבנקים מאבד 1.1%.

טבע בולטת בעלייה של 5.7%, פורסייט מזנקת ב-35%, נקסט ג'ן מזנקת ב-20%.

מחזור המסחר בשעה זו בשוק המניות מסתכם ב-686 מיליון שקל.

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 - כך עולה מאומדן שלישי לנתוני הצמיחה שמפרסמת הלמ"ס.

11:55

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 עבר לעלייה של כ-0.2% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה קלה. מחזור המסחר מסתכם בכ-396 מיליון שקל. 

נקסט ג'ן  בולטת בעלייה חדה במחזור גבוה ולצידה בולטות בעליות מניות וויטסמוק , אינטר ומדיוי. 

11:10

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 עבר לעלייה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה קלה.

מניית פורסייט  בולטת בעלייה של יותר מ-30% במחזור ענק ומשלימה קפיצה של 80% בשלושה ימי מסחר. 

חברת רני צים מרכזי קניות  השלימה בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אגרות החוב החדשה (סדרה ב'). במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושים גבוהים של כ- 650 מיליון שקל, מתוכם בחרה לגייס בשלב זה סכום של כ- 250 מיליון שקל . השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של כ-1.08%, נמוך משמעותית מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 2.25%.

אקסל  הודיעה כי קיבלה הזמנה לאספקת ציוד להעברת שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט מלקוח חדש - ספק טלוויזיה רב ערוצית בישראל. היקפה הכספי של ההזמנה הראשונה עומד על כ-1.55 מיליון דולר למוצר חדש שטרם הושק בישראל לאספקה בשנה הנוכחית. אספקת הציוד צפוייה במהלך השנה הקרובה.

10:00

שבוע המסחר בבורסה המקומית נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 רושם ירידה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 נסחר ביציבות.

עליות בולטות נרשמות במניות אופקו, טבע, נייס, גילת , לייבפרסון ואודיוקודס.

08:00

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה 

1. לקראת הפתיחה בת"א: הדואליות יספקו תמיכה

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע הירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, אם כי המניות הדואליות צפויות לספק תמיכה בפתיחת המסחר. בורסות וול סטריט בשישי איבדו גובה, כך הנאסד"ק איבד 0.9%, הדאו ג'ונס השיל ב-0.6% ומדד S&P 500 ירד ב-0.7%. 

בקרב המניות הדואליות, אופקו הלת' חוזרת עם פער חיובי של 5%, איי.סי.אל חוזרת עם פער חיובי של 0.9%, אלביט מערכות  חוזרת עם פער חיובי של 1.4%, טבע  חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 7% לאחר שהשיקה גרסה גנרית למוצר למניעת הריון שמכירותיו כ-850 מיליון דולר לשנה. לייבפרסון עם פער חיובי של 3.3%, נייס  עם פער חיובי של 3% וסאפיאנס עם פער ארביטרז' חיובי של 2.6%. פורסייט חוזרת עם פער חיובי של 41%.

בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4% (ומתחילת השנה עלה ב-6.3%), מדד ת"א 90 עלה השבוע ב-3.2% (ומתחילת השנה עלה ב-2.3%), מדד הבנקים זינק השבוע ב-6.9% (ומתחילת השנה עלה ב-9.9%).

2. אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית 

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1% בחודש דצמבר בניגוד לציפיות האנליסטים, שחזו שהמדד יישאר ללא שינוי. במבט על 2020 כולה, השלים המדד ירידה של 0.7%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים -2.9% - ובשירותי החינוך שירדו ב-0.9%. מחירי הדירות, שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן, עלו ב-1.0% בחודשים אוקטובר-נובמבר לעומת ספטמבר-אוקטובר, ובכך השלימו עלייה של 3.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (אוקטובר 2019- נובמבר 2019).

3. הדולר טיפס ב-5% מול השקל מאז ההודעה הדרמטית של בנק ישראל

בהמשך להודעה של בנק ישראל ביום חמישי על רכישה צפויה של כ-30 מיליארד דולר בשנת 2021 וזאת בניסיון למתן את החלשות שער הדולר, המטבע האמריקני טיפס בשני ימי המסחר האחרונים ב-5% ונושק כעת לרמה של 3.26 שקלים. המשנה לנגיד בנק ישראל אנדרו אביר הסביר בשיחה עם גלובס את המהלך ואמר: "שלא תהיה אי-ודאות אנחנו נקנה את כל ה-30 מיליארד דולר בשנת 2021. המצב הנוכחי הוא חריג ולכן הודענו על צעד שהוא חריג לא משנה לנו אם היתרות הם 150 מיליארד או 200 מיליארד. אם מישהו מכר דולרים שלשום אני מצטער, Tough luck". 

4. נחשפה תוכנית הסיוע של ביידן בהיקף של 1.9 טריליון דולר

ג'ו ביידן, שיתמנה שבוע הבא לתפקיד נשיא ארה"ב, הציג ביום חמישי את התוכנית הכלכלית שלו להתמודדות עם הקורונה ונזקיה הכלכליים. התוכנית, שנקראת בשם "תוכנית ההצלה האמריקאית", תעלה כ-1.9 טריליון דולר וכוללת שלל תמריצים כלכליים למשפחות ועסקים שאמורים להספיק "עד שהחיסון לקורונה יהיה זמין לכולם".

התוכנית כוללת שליחת צ'ק בסך 1,400 דולר לרוב האמריקאים, העלאת דמי אבטלה הפדרליים השבועיים ל-400 דולר, והעלאת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר, לצד השקעה של 350 מיליארד דולר בעזרה לממשלות "הקטנות" (ברמת המדינות והמחוזים), 170 מיליארד להשקעה בכלכלה, 50 מיליארד להשקעה בבדיקות קורונה, ו-20 מיליארד לטובת חיסונים לקורונה.

5. עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך

עונות דוחות ראשונה ל-2021 תימשך עם פרסום תוצאות הבנקים הגדולים לפני המסחר ביום שלישי, ושל נטפליקס לאחר המסחר. בסוף השבוע החולף סיטיגרופ דיווח על רווח של 1.34 דולר למניה, והכנסות של 16.7 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2020 - מעל קונצנזוס האנליסטים. ג'י.פי מורגן צ'ייס דיווח גם הוא על תוצאות גבוהות מצפי האנליסטים עם רווח של 3.79 דולר למניה ברבעון האחרון, לעומת צפי אנליסטים לרווח של 2.62 דולר למניה.

אינטל תפרסם את דוחותיה ביום חמישי בסימן החלפת המנכ"ל והתערבות של קרן אקטיביסטית בחברה. ביום שני לא יתקיים מסחר בוול סטריט בשל יום מרטין לותר קינג. ביום שלישי סין תפרסם את נתוני הצמיחה.

עוד כתבות

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

ספאק חדש כל חצי שעה: מה עומד מאחורי הטרנד הלוהט של וול סטריט

שיגעון הספאקים עולה מדרגה: בכל שנת 2020 הונפקו 248 חברות ספאק בארה"ב; השנה עברנו כבר את ה-200, ואנחנו רק בתחילת מרץ ● כמספר ההנפקות - כך מספר היוניקורנים החדשים שייוולדו בקרוב

פסולת במתקן שרפה בקנדה / צילום: Reuters, Lindsey Wasson

מחקר: העלות ה"נסתרת" של האנרגיה והתחבורה מגיעה ל-25 טריליון דולר בשנה

חוקרים למדיניות אנרגיה מאוניברסיטת סאסקס בדקו את "העלות הנסתרת" של מערכות האנרגיה והתחבורה העולמיות, שמבוססות בעיקר על דלקים פוסיליים ● העלויות הגבוהות ביותר נובעות מתחנות כוח פחמיות ומתקני שריפת פסולת

אתי כרייף / צילום: דוברות בתי המשפט

ההצעה שעל שולחן הפרקליטות: פרישת השופטת כרייף תמורת סגירת התיק

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שלמה למברגר, בוחן את ההצעה שהועברה לו ע"י השופטת אתי כרייף ● כרייף ועו"ד אפי נוה חשודים בעבירות שוחד בפרשת "מין תמורת מינוי"

עינת פלד-שפירא / צילום: עומר וידר

מנכ"לית וילי פוד התפטרה אחרי שנה בתפקיד

עינת פלד-שפירא החליפה את מיכאל לובושיץ שניהל את החברה במשך שנתיים ● לפני כן שימשה שנה וחצי כמנכ"לית פעילות בונז'ור של חברת אסם-נסטלה

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

פארק עופר בפתח תקווה / צילום: אסף לוי

מטות השיווק והכספים של החברות בנות בבזק ירוכזו בבניין פלאפון

לאחר שהשלימה המעבר לפתח תקווה, תרכז פלאפון תחתיה את מטות השיווק והכספים של בזק בינלאומי ו-yes ● בהמשך ימשיכו בבחינה של איחוד פעילויות נוספות

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לחזור למשרד? כך תתמודדו

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

גם אחרי החיסון לקורונה: שעתה היפה של זום עדיין לא הגיעה לקיצה

תחזיות חברת שיחות הווידאו לתקופה שאחר המגפה אמורות להרגיע את המשקיעים שחוששים

מתוך אתר Get Key

תחרות ליד2? אתר חדש מציע פלטפורמה מתקדמת למכירת נכסים

לפי יזמי האתר Get Key, ניתן יהיה לפרסם בו נכסים תוך העלאת צילומי תלת-ממד ● באתר גם מנסים להוזיל עלויות תיווך, זאת תוך התחייבות למחיר פיקס של למתווך שיפעל עבור בעלי נכסים באמצעות האתר

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

מודל החל"ת, השלב הבא: דמי אבטלה דיפרנציאליים

לגלובס נודע כי רשת הביטחון המעניקה אבטלה עד יוני 2021 לאנשים בחל"ת ומפוטרים עשויה להימשך באופן דיפרנציאלי, כך שסיוע יינתן רק לעובדים שלא יצליחו למצוא עבודה או בענפים שיתקשו להתאושש ● הצעה נוספת היא להמשיך עם מתכונת החל"ת הנוכחית עוד מספר חודשים

מחאה נגד רצח נשים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

"אלימות היא גם עניין של פוליטיקה": יו"ר פורום מיכל סלה בטור מיוחד על שתיקת הפוליטיקאים

רצח נשים הוא לא גזירת גורל, והמפלגות חייבות לספר לנו מה התוכניות שלהן כדי לטפל בבעיה

מירי רגב - שרת התחבורה / צילום: דוברות הכנסת

השמיים ייפתחו? הממשלה דחתה את ההכרעה בנושא למחר

לאחר שהממשלה לא הגיעה להכרעה,הוחלט להקים צוות מצומצם תחת המל"ל שיציג מתווה מסודר ומאורגן שיוצג מחר ● שרת התחבורה רגב הציגה מתווה שיאפשר לו"ז טיסות רגיל, מה שייתר את פעילות ועדת החריגים ● עפ"י נתונים שפורסמו אתמול, כ-4,500 פניות מתקבלות מדי יום בוועדה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

שיטות אליהו במגדל: תגמול יצירתי לבכירים והתחמשות בגנרלים בדימוס

מגדל מבקשת לאשר את תנאי העסקתו של מוטי רוזן בקבוצה, וחושפת פיצוי של מיליון שקל ● בד בבד ממשיך שלמה אליהו להתחמש בגנרלים בדימוס - איתן בן אליהו ימונה לדח"צ

רועי פולקמן, יו"ר הוועדה / צילום: ליאור מזרחי

פולקמן ימליץ: פרסום בכבלים בתוך שנתיים. אך האם הוועדה בכלל תציג את המסקנות?

חצי שנה אחרי שהחלה את עבודתה וגיבשה המלצות מרחיקות לכת דוגמת שינוי החוק האוסר על הוט ו־yes לשלב פרסום בתכנים שלהן, כלל לא בטוח שוועדת פולקמן תוכל להגיש את מסקנותיה • ואיך זה קשור לקרב כיפופי הידיים בין משרד התקשורת למשרד האוצר?

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופטימיות של יואל גת: מבקש להנפיק חברת טכנולוגיות לוויין לפי 1.4 מיליארד שקל למרות הרעה בתוצאות

סטיקספיי שמוביל גת, לשעבר מנכ"ל גילת, מפתחת טכנולוגיות למערכות תקשורת לווייניות ● החברה מציגה ירידה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים אשתקד, עקב השפעות הקורונה - ובין היתר הפגיעה בחברות התעופה

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"מיידוף הישראלי": איזה לקחים למד שוק ההון הישראלי מפרשת ברמלי, ומה הסיכוי שהונאה כזו תתרחש שוב?

מאות משקיעים נפלו קורבן ל"תרגיל העוקץ" שביצע ברמלי ואיבדו מאות מיליוני שקלים ● ברמלי אומנם נשלח השבוע ל-10 שנות מאסר, אך לא ברור אם העונש הכבד יפחיד את הנוכל הבא ● כיצד פועלת רשות ני"ע לאיתור תרמיות, מה יכולים ללמוד המשקיעים מהפרשה, והאם הלקוחות יקבלו את כספם

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

הכנסות תמלוגי הגז הטבעי עלו על מיליארד שקל ב-2020, אך היו נמוכות מהצפי

משרד האנרגיה עדכן היום כי ההכנסות מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי והמחצבים הסתכמו ב-1.105 מיליארד שקל - זינוק של 30% לעומת 2019 ● היקף ההכנסות היה נמוך ב-400 מיליון שקל מהצפי בשל הירידה החדה בביקוש לאנרגיה בתקופת הקורונה

אורבניקה / צילום: בר - אל

כבר לא רק חנויות ענק: רשת אורבניקה פותחת חנויות בפורמט מוקטן

רשת האופנה והאביזרים המוזלת פותחת לראשונה חנות בשטח של 350 מ"ר תחת השם "מיני אורבניקה" במתחם פריז בנתיבות

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

מוטי בן משה במגעים לרכישת רשת ההלבשה התחתונה אפרודיטה

קבוצת נעמן, שבשליטת בן משה, נמצאת במגעים לרכישת רשת ההלבשה התחתונה ● לאפרודיטה יש 52 סניפים ברחבי הארץ

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני